Nederpelt Wins Third and Fourth Golds at Aussie Olympic Youth Festival; USA’s Grevers Takes Second Gold
SYDNEY, AUSTRALIA, January 10. AUSSIE Travis Nederpelt raced to his third and fourth golds of the competition this evening and American Matt Grevers made it two-for-two in second-day action at the Sydney Olympic Youth Festival.
Nederpelt, who won golds in the 800 free and 200 fly opening night, scored his third individual with an impressive 4:21.34 400 IM triumph — not quite six seconds faster than American runner-up Keenan Newman's 4:27.03. USA's Patrick Medurs (4:28.47) won the bronze.
Nederpelt got his fourth gold in the night's concluding race, the 800 free relay, anchoring the Australia quarter that triumphed in 7:31.72. The USA won the silver medal with its 7:33.56.
Patriot Aquatics' Grevers, who won Uncle Sam's only gold opening night with a victory in the 100 meter backstroke, made it a pair tonight with 51.22-51.43 100 free win over Canadian Colin Russell. Third was USA's Kyle Bubolz, who'll be among the favorites in the 100 fly, with a 51.51.
The Aussie "juggernaut" was slowed somewhat on Day 2 as the host nation won only two races, the women's 100 free and 400 IM, giving them six — most of any country.
In the 100 free, 16-year-old Marieke Guehner came home No. 1 (57.07), followed by teammate Medlissa Mitchell (57.16). The United States' Kassandra Kugler's 57.50 was good for fifth, highest American finisher. Kugler scored a medal placing last night with her third in the 200 free.
The other Aussie winner was medleyist Charnelle Crossington, who won the 400 in 4:51.21 to Japan's Yumi Kida's 4:51.38. Kida scored her nation's initial victory last evening with a solid 16:33.94 1500 free triumph.
A pair of Americans — Ellen Breeder and Molly Houlton — clocked 4:51.86 to tie for fifth.
In the women's 100 breast,Japan recorded its first 1-2 sweep as Sayako Nakamura won in 1:10.89 and Megumi Taneada took second (1:11.19). Americans Courtney Kitkus (1:14.79) and Hailey DeGolia (1:15.29) were fifth and sixth, respectively.
Canada got on the board when 18-year-old Matt Huang and teammate Scott Dickens splashed to a 1-2 finish in the 100 breast, the winner touching in a world-class 1:03.71. Dickens wasn't far behind at 1:03.93 with the USA's Keenan Newman winning the bronze (1:04.28).
The Maple Leaf nation also produced something of an upset in the women's 800 free relay, taking the gold in 8:16.59 to Australia's runner-up 8:17.32. Team USA was third (8:26.40).
Australia, which has dominated the men's 800 free relay on the international scene for a number of years now (of course, it doesn't hurt to have the world record-holder in the 200 free for an anchor!), won the men's relay in 7:31.72.
U.S. women's coach Ray Mitchell of Terrapins commented on the team's performance despite a late arrival. The team came in with only two days to adjust to the time change.
“We stepped up to race and hung in there really well. We have a very different approach than other teams here, so it’s encouraging to see them in the races."
“There are several things to improve upon and a lot of challenges in the next two days," noted head men's coach Rick Curl of Curl-Burke. "I was very impressed by the times put up. Several swimmers had best times or were very close tonight. This is a great group!"
— Bill Bell
SYDNEY OLYMPIC YOUTH FESTIVAL
SYDNEY OLYMPIC AQUATIC CENTER
SYDNEY, AUSTRALIA, January 10, 2002
50 M POOL
RESULTS
Event 9 Women 100 LC Metre Freestyle
Name Age Team Heat Time Finals Time Points
A – Final
1 Guehrer, Marieke 16 Australia 57.81 57.07
2 Mitchell, Melissa 15 Australia 57.61 57.16
3 Kardash, Larisa 17 Canada 57.24 57.19
4 Porenta, Jennifer 17 Canada 58.09 57.48
5 Kugler, Kassandra 15 United States 58.17 57.50
6 Tanaka, Hiro 14 Japan 58.92 58.63
7 Reynolds, Caitlin 15 United States 58.99 59.03
8 Motomi, Nakamura 14 Japan 59.21 59.30
Event 10 Men 100 LC Metre Freestyle
Name Age Team Heat Time Finals Time Points
A – Final
1 Grevers, Matt 17 United States 51.48 51.22
2 Russell, Colin 18 Canada 51.68 51.43
3 Bubolz, Kyle 16 United States 51.19 51.51
4 Herring, Mark 18 New Zealand 51.53 51.66
5 McIntosh, Braydon 18 Australia 52.10 52.49
6 McDonald, Cameron 18 Australia 52.49 52.54
7 Tozer, Graeme 17 Canada 52.73 52.56
8 Yamamoto, Hiroaki 15 Japan 52.19 52.76
Event 11 Women 100 LC Metre Breaststroke
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Nakamura, Sayaka 15 Japan 1:10.28 1:10.89
2 Taneda, Megumi 16 Japan 1:11.35 1:11.19
3 Collins, Lauren 16 Australia 1:15.42 1:13.03
4 Kilkuts, Courtney 15 United States 1:12.42 1:13.72
5 De Golia, Hailey 15 United States 1:14.05 1:14.78
6 Swanson, Lara 15 Australia 1:16.53 1:15.29
7 Laughton, Stephanie 16 New Zealand 1:16.07 1:16.51
— Tamura, Nanaka 15 Japan 1:10.29 X1:11.88
Event 12 Men 100 LC Metre Breaststroke
Name Age Team Heat Time Finals Time Points
Finals
1 Huang, Matthew 18 Canada 1:04.14 1:03.71
2 Dickens, Scott 18 Canada 1:04.05 1:03.93
3 Newman, Keenan 17 United States 1:04.34 1:04.28
4 Comerford, Rory 17 Australia 1:05.29 1:04.92
5 Kibbe, James 18 United States 1:05.74 1:05.15
6 Brodie, Sam 18 Australia 1:05.42 1:05.67
7 Snyders, Glenn 15 New Zealand 1:06.51 1:06.05
8 Anderson, Nick 17 New Zealand 1:07.31 1:07.19
Event 13 Women 400 LC Metre IM
Name Age Team Heat Time Finals Time Points
A – Final
1 Crossingham, Charnelle 17 Australia 4:56.96 4:51.21
2 Kida, Yumi 17 Japan 4:56.13 4:51.38
3 Carroll, Lara 16 Australia 4:55.17 4:53.62
4 Inoue, Megumi 17 Japan 4:56.79 4:53.66
5 Breeden, Elaine 14 United States 4:58.61 4:53.86
6 Houlton, Molly 14 United States 4:57.91 4:55.86
7 Reimer, Brittany 15 Canada 4:58.34 4:57.41
8 Landry, Michelle 18 Canada 4:58.42 4:59.53
Event 14 Men 400 LC Metre IM
Name Age Team Heat Time Finals Time Points
Finals
1 Nederpelt, Travis 17 Australia 4:26.59 4:21.34
2 Newman, Keenan 17 United States 4:26.40 4:27.03
3 Mellors, Patrick 17 United States 4:27.87 4:28.47
4 Ng, Callum 17 Canada 4:39.61 4:31.86
5 Medaglia, Steven 18 Canada 4:33.14 4:35.01
6 Braddock, Damian 16 New Zealand 4:42.64 4:40.10
7 Kousuke, Iwata 13 Japan 4:43.00 4:42.98
8 Beisler, Adam 18 Australia 4:41.49 4:46.02
Event 15 Women 800 LC Metre Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Canada A 8:25.04 8:16.59
1) Kardash, Larisa 17 2) Porenta, Jennifer 17 3) Landry, Michelle 18 4) Reimer, Brittany 15
2 Australia A 8:11.50 8:17.32
1) Walker, Meagan 18 2) Mitchell, Melissa 15 3) Schipper, Jessicah 16 4) Wilson, Belinda 18
3 United States A 8:17.46 8:26.40
1) Lehner, Andrea 14 2) Kugler, Kassandra 15 3) Swinley, Leslie 15 4) Reynolds, Caitlin 15
4 New Zealand A 8:20.66 8:29.20
1) Ingram, Melissa 17 2) Clayton, Shannon 16 3) Boyle, Lauren 15 4) Linton, Rebecca 17
5 Australia B 8:18.00 8:29.21
1) Crossingham, Charnelle 17 2) Gorman, Melissa 17 3) Kallu, Sarah 16 4) Guehrer, Marieke 16
6 United States B 8:19.00 8:29.86
1) Hentzen, Whitney 16 2) Kelly, Kimberly 16 3) Rogers, Lauren 15 4) Houlton, Molly 14
7 Japan A 8:20.00 8:32.25
1) Kida, Yumi 17 2) Inoue, Megumi 17 3) Yoshimura, Shiho 15 4) Iwai, Kanae 17
8 Japan B 8:25.00 8:44.62
1) Tanaka, Hiro 14 2) Motomi, Nakamura 14 3) Okumura, Ayaka 14 4) Kawata, Miori 14
Event 16 Men 800 LC Metre Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Australia A 7:28.00 7:31.72
1) Thompson, Andrew 16 2) Sharp, Robert 18 3) Semmens, Ashley 18 4) Nederpelt, Travis 17
2 United States A 7:35.49 7:33.56
1) Sakamoto, Noa 17 2) McGinnis, Matt 17 3) Mellors, Patrick 17 4) Flatt, Wesley 17
3 Canada A 7:40.24 7:39.27
1) Russell, Colin 18 2) Rudolf, Darryl 18 3) Tozer, Graeme 17 4) Dickens, Scott 18
4 United States B 7:38.00 7:43.50
1) Grevers, Matt 17 2) Nead, Kevin 17 3) Cuttino, Judson 17 4) Hewko, Adam 17
5 Australia B 7:35.00 7:43.76
1) Glucina, Matthew 17 2) McDonald, Cameron 18 3) Brooks, Paul 18 4) McIntosh, Braydon 18
6 New Zealand A 7:47.40 7:45.76
1) Swanepoel, Corney 16 2) Haszard, Arjun 17 3) Jack, Michael 17 4) Pickersgill-Brown, Ben 16
7 Japan A 7:50.00 7:50.33
1) Yamamoto, Hiroaki 15 2) Miyajima, Takehiro 16 3) Fujii, Syunsuke 16 4) Uchida, Shouhei 16
8 Japan B 7:55.00 8:03.75
1) Takamoto, Syouta 16 2) Hatsuse, Yuushi 14 3) Kaneda, Kazuya 15 4) Koga, Junya 15