NCAA Div. I Men: Texas Cruises Over TCU
By Robin
AUSTIN, Texas, Feb. 2. THE NO.1-ranked Texas men's swimming and diving team improved its dual meet record to 6-1 by defeating TCU, 108-80, on Friday afternoon at the Jamail Swim Center. TCU Falls to 1-5 for the season.
Senior Nate Dusing (Villa Hills, Ky.) was Texas' only double-winner claiming the 50 (20.17) and 100 free-style (45.17). Sophomore Chris Kemp (Southlake, Texas) touched first in the 200 IM (1:51.88), while freshmen Michael Halika (Jerusalem, Israel) and Ian Crocker (Portland, Maine) finished first in the 200 fly (1:50.27) and 200 freestyle (1:39.82), respectively.
Additionally, junior Harold Hyde (Austin, Texas) posted a first-place finish on the one-meter diving board (331.19), while teammate and junior Jarod Carter (League City, Texas) placed second (327.44).
The Longhorns will next meet No. 22 SMU on Saturday, Feb. 3 at the Jamail Swim Center. Diving events will begin at 10 a.m., while the swimming events are stated for 4:30 p.m.
RESULTS
Texas 108
TCU 80
200 Medley Relay
1. Texas "A" (Ulrickson, Hansen, Foley, Diers) 1:29.97
2. TCU "A" (Ewert, Adkins, Pipes, Kizer) 1:34.27
3. Texas "B" (Reich, Chozick, Ciccarelli, Halika) 1:34.88
200 Free
1.Ian Crocker (Texas) 1:39.82
2. Joey Montague (Texas) 1:41.64
3. Tsim Schneider (Texas) 1:42.12
4. Ross Binkley (Texas) 1:45.21
5. Ryan Mammarella (TCU) 1:46.40
6. Collin Sandifer (TCU) 1:48.98
50 Free
1. Nate Dusing (Texas) 20.17
2. Leffie Crawford (Texas) 20.54
3. Matt Timberlake (Texas) 21.04
4. Jeff Parkinson (TCU) 21.45
5. James Fike (Texas) 21.49
6. Josh Majorka (TCU) 21.88
7. Marc Erasmus (TCU) 21.96
200 Fly
1. Michael Halika (Texas) 1:50.27
2. Scott Cessac (TCU) 1:54.05
3. Josh Pipes (TCU) 1:54.37
4. K.C. Attaya (TCU) 1:55.51
5. Scott Goldblatt (Texas) 1:56.14
6. Nick Wallis (TCU) 1:59.26
100 Free
1. Nate Dusing (Texas) 45.17
2. Jim Pullin (Texas) 46.11
3. Tsim Schneider (Texas) 46.23
4. Jeff Parkinson (TCU) 46.27
5. Marc Erasmus (TCU) 47.70
6. Dana Kizer (TCU) 47.73
7. Josh Majorka (TCU) 50.41
200 Back
1. Aaron Ewert (TCU) 1:49.46
2. Ryan Reich (Texas) 1:49.73
3. Sean Foley (Texas) 1:55.54
4. Joe Gevock (TCU) 1:55.77
5. Brendan Hansen (Texas) 1:56.25
500 Free
1.Ryan Mammarella (TCU) 4:50.84
2. Scott Cessac (TCU) 4:51.43
200 Breast
1. Scott Adkins (TCU) 2:04.59
2. Clint Barghi (TCU) 2:10.99
3. Collin Sandifer (TCU) 2:16.78
200 Free Relay
1. TCU "A" (Kizer, Erasmus, Ewert, Parkinson) 1:25.56
2. TCU "B" (Mammarella, Cessac, Gevock, Majorka) 1:29.34
One-Meter Diving
1. Harold Hyde (Texas) 331.19
2. Jarod Carter (Texas) 327.44
Three-meter Diving
(Exhibition) Troy Dumais (Texas) 630.45
Justin Dumais (Texas) 592.70
Harold Hyde (Texas) 472.75