7/19/2017 - 7/22/2017
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 9 Women 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Dilsaver, Dannie B 18 Greater Nebraska 4:59.71 4:56.05
2 McCarville, Kate E 14 Springfield Aqua 5:03.22 4:58.35
3 Ehly, Jordan M 21 Club Huskers-MW 5:04.34 5:01.08
4 Downey, Haley F 19 Splash Club, Inc 5:04.52 5:03.79
5 McDonald, Anna L 20 Club Huskers-MW 5:08.89 5:04.86
6 Beeler, Victoria K 19 Club Huskers-MW 5:07.97 5:05.08
7 Kopas, Allison M 18 Una Husk-MW 5:09.21 5:08.76
8 Livingston, Berkeley 16 Lincoln Select S 5:10.27 5:13.02
=== Consolation Final ===
9 Howell, Liberty A 17 SwimTulsa-OK 5:14.78 5:09.74
10 Rogers, Allie N 15 Arkansas Dolphin 5:19.87 5:10.68
11 Shipman, Sarah D 17 Splash Club, Inc 5:14.81 5:14.49
12 Uerling, Josephine E 17 SwimTulsa-OK 5:21.11 5:16.58
13 Hathaway, Alexandra P 13 Lincoln Select S 5:20.02 5:18.42
14 Harris, June V 16 Splash Club, Inc 5:20.81 5:20.11
15 Hailu, Hannah A 13 Greater Omaha Aq 5:21.66 5:21.97
16 Hanley, Brianna N 17 Arkansas Dolphin 5:21.61 5:23.40
=== C - Final ===
17 Prophater, Cayla M 14 Empire KC Swim C 5:22.51 5:18.20
18 Riekhof, Paige C 17 Tsunami Swim Tea 5:23.92 5:18.35
19 Jenkins, Gabrielle C 15 Arkansas Dolphin 5:21.84 5:20.38
20 Ather, Marusha 15 Lincoln Select S 5:24.69 5:21.15
21 Marks, Madeline S 17 Razorback Aquati 5:26.56 5:22.45
22 Stonehocker, Katie L 15 Lincoln Select S 5:27.04 5:23.80
23 Dohrman, Joanna M 15 Rec Plex Sharks- 5:27.81 5:25.11
24 Cole, Sydney S 14 Aquatic Club of- 5:27.35 5:26.40
=== D - Final ===
25 Callahan, Catherine A 17 King Marlin Swim 5:29.56 5:17.70
26 Spade, Avery J 13 Andover YMCA All 5:32.67 5:21.23
27 Speed, Deven L 17 King Marlin Swim 5:29.76 5:26.46
28 Ernest, Ashton T 14 Splash Club, Inc 5:34.62 5:26.88
29 Barnes, Addison A 14 Cool Swim Team-M 5:31.99 5:27.27
30 Hall, Payton E 16 Greater Omaha Aq 5:35.56 5:31.30
31 Lavin, Madisen J 17 Vermillion Area- 5:31.93 5:31.60
32 Rotert, Emily K 17 Sioux Falls Swim 5:30.07 5:32.87
=== Preliminaries ===
33 Packard, Isabelle 16 Jenks Trojan Swi 5:36.65
34 Bolling, Megan E 16 Homewood Flossmo 5:37.64
35 Hunt, Paige K 14 Aquatic Club of- 5:37.86
36 Mitchell, Abigail L 15 Lincoln Select S 5:39.65
37 Oliphant, Abigail S 14 American Energy- 5:39.92
38 Spaans, Elizabeth J 16 Sioux Falls Swim 5:41.99
-- Fell, Tyler R 18 River City Aquat DQ
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 10 Men 400 LC Meter IM
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Drew, Samuel D 18 Empire KC Swim C 4:43.56 4:39.45
2 Huffman, Thomas A 17 Empire KC Swim C 4:50.00 4:43.81
3 Bresette, William K 18 Empire KC Swim C 4:54.00 4:44.18
4 Murphy, Cameron A 16 Tsunami Swim Tea 4:52.83 4:49.14
5 Seabaugh, Daniel D 15 River City Aquat 4:51.63 4:50.04
6 Petty, Alexander J 16 Lincoln Select S 4:53.02 4:51.42
7 Downey, Thomas W 20 Splash Club, Inc 4:49.22 4:52.71
8 Lewis, Levi R 17 Arkansas Dolphin 4:50.66 4:58.91
=== Consolation Final ===
9 Fell, Caleb R 16 River City Aquat 4:54.05 4:48.89
10 Krueger, Spencer G 18 Andover YMCA All 4:54.15 4:50.67
11 Worth, Daniel F 14 Empire KC Swim C 4:57.33 4:52.40
12 Pryor, Matthew J 16 Splash Club, Inc 4:56.61 4:54.95
13 Talley, Joel C 17 Rec Plex Sharks- 4:55.53 4:56.46
14 Andrews, Zachary W 18 Empire KC Swim C 4:58.00 4:58.09
15 Adkins, Ross M 17 Swim Omaha-MW 4:57.51 5:00.34
16 Tjaden, Harold J 15 Empire KC Swim C 4:59.48 5:03.59
=== C - Final ===
17 Stikeleather, Reece M 16 Empire KC Swim C 5:01.64 4:56.14
18 Bright, Nathan D 15 Arkansas Dolphin 5:00.40 4:56.46
19 Venner, Damon R 17 Sioux Falls Swim 5:00.28 4:57.68
20 Bowen, Tristen E 16 North Central Ar 5:03.13 5:00.29
21 Cardin, Tanner J 17 Swim Omaha-MW 5:02.84 5:02.72
22 Hill, Robbie C 15 Una Cns-MV 5:02.53 5:02.89
23 Otsuka, Noah H 16 Andover YMCA All 5:01.24 5:04.19
24 Bick, Austin R 15 Jenks Trojan Swi 5:01.07 5:09.34
=== D - Final ===
25 Kelly, Samuel H 15 Swim Omaha-MW 5:03.25 5:00.24
26 Hammack, Seth D 16 Empire KC Swim C 5:06.50 5:02.43
27 Godard, Grant M 17 Empire KC Swim C 5:06.17 5:02.67
28 Amato-Hanner, Stephen 17 Greater Omaha Aq 5:03.82 5:03.70
29 Heye, Ian M 17 Arkansas Dolphin 5:08.30 5:06.89
30 Sutej, Jacob D 18 Swim Omaha-MW 5:06.80 5:07.63
31 Silva, Rafael C 17 King Marlin Swim 5:06.80 5:10.01
32 Troup, Barrett W 16 Arkansas Dolphin 5:07.63 5:10.08
=== Preliminaries ===
33 Higgerson, Paxton L 17 Saluki Swim Club 5:11.08
34 Fossum, Christian S 19 Mitchell Aquatic 5:11.29
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 11 Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Metzger-Seymour, Erin 21 U. of Missouri-M 1:02.17 1:01.72
2 Theil, Caroline T 17 Greater Nebraska 1:02.88 1:01.80
3 Posthuma, Dana M 20 Club Huskers-MW 1:02.67 1:02.29
4 McCarville, Kate E 14 Springfield Aqua 1:04.19 1:03.13
5 Harthoorn, Annika J 14 Norfolk YMCA Aqu 1:04.42 1:03.59
6 Olsen, Greta M 17 Splash Club, Inc 1:04.75 1:04.63
7 Witt, Kaitlyn N 17 Greater Nebraska 1:04.59 1:05.28
8 McCafferty, Morgan C 19 Club Huskers-MW 1:04.97 1:05.67
=== Consolation Final ===
9 Holland, Carly F 20 Razorback Aquati 1:05.30 1:04.20
10 Calegan, Olivia M 17 Greater Nebraska 1:05.88 1:04.37
11 Helferich, Lindsay K 20 Club Huskers-MW 1:05.95 1:05.03
12 Amato-Hanner, Elizabe 19 Swim Omaha-MW 1:05.94 1:05.60
13 Peters, Megan L 18 River City Aquat 1:06.11 1:06.01
14 Darey, Bethany J 17 Manhattan Marlin 1:06.30 1:06.42
15 Rogers, Allie N 15 Arkansas Dolphin 1:06.12 1:06.59
16 Hailu, Hannah A 13 Greater Omaha Aq 1:06.41 1:06.67
=== C - Final ===
17 Janzen, Kate E 14 King Marlin Swim 1:07.06 1:05.66
18 Looney, Autumn M 16 Rec Plex Sharks- 1:06.99 1:06.00
19 Wehrmann, Elise G 15 Rec Plex Sharks- 1:07.73 1:07.01
20 Fischer, Kellie D 17 American Energy- 1:07.42 1:07.33
21 Hall, Sydney A 14 Greater Omaha Aq 1:07.59 1:07.40
22 Kramer, Ann K 16 Bixby Bandits-OK 1:07.61 1:07.52
23 Lavin, Madisen J 17 Vermillion Area- 1:07.69 1:07.56
24 Ather, Marusha 15 Lincoln Select S 1:07.19 1:08.79
=== D - Final ===
25 Riekhof, Paige C 17 Tsunami Swim Tea 1:07.76 1:06.52
26 Pantano, Isabella L 15 Greater Omaha Aq 1:07.81 1:06.68
27 Giovannetti, Emily G 17 Splash Club, Inc 1:08.10 1:07.30
28 Coffey, Anna E 14 Greater Nebraska 1:08.09 1:08.29
29 Blose, Dewi T 17 American Energy- 1:08.75 1:08.35
30 Hanley, Brianna N 17 Arkansas Dolphin 1:08.01 1:08.55
31 Clark, MaryBeth E 13 Northland United 1:08.32 1:08.78
32 Fox, Kamryn S 18 Greater Omaha Aq 1:08.48 1:09.22
=== Preliminaries ===
17 Downey, Haley F 19 Splash Club, Inc 1:06.45
18 Jeschke, Jacqueline M 19 Club Huskers-MW 1:06.62
21 Stalheim, Lindsey T 19 Club Huskers-MW 1:07.16
36 Kottke, Delaney M 17 Greater Omaha Aq J1:08.75
37 Hadford, Naeleah C 18 Inspire Swim Tea 1:08.90
38 Keith, Olivia B 17 Razorback Aquati 1:08.98
39 Hathaway, Alexandra P 13 Lincoln Select S 1:09.03
40 Meng, Kexin 15 Razorback Aquati 1:09.21
41 Barth, Savanna N 17 King Marlin Swim 1:09.30
42 Olson, Holly C 16 Sarpy County Swi 1:09.31
43 Tucker, Autumn-brook 15 Millard Aquatic- 1:09.34
44 Hailu, Elisabeth A 16 Greater Omaha Aq 1:09.41
45 Swigert, Makayla B 15 Northland United 1:09.65
46 Oliphant, Abigail S 14 American Energy- 1:09.69
47 Moses, Casaundra A 13 Springfield Aqua 1:09.87
47 Amelung, Hannah N 16 River City Aquat 1:09.87
49 Baker, Morgan C 15 Greater Nebraska 1:10.00
50 Walstad, Martha A 14 Heartland Aquati 1:10.07
51 Packard, Isabelle 16 Jenks Trojan Swi 1:10.13
52 Lunzmann, Ally E 17 Greater Nebraska 1:10.45
53 Spade, Avery J 13 Andover YMCA All 1:11.14
54 Hopson, Holly R 19 Millard Aquatic- 1:11.26
54 Rogers, Andrea L 17 Rec Plex Sharks- 1:11.26
56 Rotert, Emily K 17 Sioux Falls Swim 1:11.29
57 Richardson, Elizabeth 16 Greater Omaha Aq 1:12.13
58 Karl, Abigail G 14 Empire KC Swim C 1:12.20
59 Speed, Deven L 17 King Marlin Swim 1:12.30
60 Hunt, Paige K 14 Aquatic Club of- 1:12.33
61 Cathcart, Reagan R 15 Rec Plex Sharks- 1:12.75
62 Grundy, Elizabeth C 18 Jenks Trojan Swi 1:12.85
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 12 Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Slaton, Micah L 19 U. of Missouri-M 55.20 54.07
2 Davis, Brogan C 17 River City Aquat 56.99 56.73
3 Cadotte, Garrett M 21 Swim Omaha-MW 57.59 57.03
4 Dvorchak, Drew E 21 U. of Missouri-M 58.65 57.82
5 Ware, Alexander S 15 Arkansas Dolphin 58.00 57.85
6 Schroeder, Jason T 22 Enid YMCA-OK 57.72 57.97
7 Clark, Rush M 15 Greater Omaha Aq 57.97 58.15
8 Witzki, Noah S 16 Tsunami Swim Tea 58.62 59.60
=== Consolation Final ===
9 Bresette, William K 18 Empire KC Swim C 58.77 57.96
10 Iseman, Andrew J 19 Empire KC Swim C 59.47 58.05
11 Andrews, Zachary W 18 Empire KC Swim C 58.66 58.40
12 Culjat, Lance W 18 Omaha Swim Feder 58.80 58.60
13 Ingram, William D 15 American Energy- 58.72 58.69
14 Knoch, Kade R 17 King Marlin Swim 59.81 59.40
15 Ragsdale, Reagan L 18 River City Aquat 59.68 59.51
16 Larson, Chasten R 17 Club Huskers-MW 59.48 59.53
=== C - Final ===
17 Grimm, Adam L 17 Rec Plex Sharks- 59.84 58.96
18 Reid, Nolan C 18 Lincoln Select S 59.82 59.24
19 Godard, Lance J 14 Empire KC Swim C 1:00.13 59.33
20 Lafave, Colin E 17 Greater Omaha Aq 1:00.17 1:00.14
21 Funke, Conner D 17 Greater Omaha Aq 1:00.35 1:00.61
22 Theiss, Logan P 18 Unattached-OZ 1:00.51 1:00.79
23 Cronin, Raymond J 17 Greater Omaha Aq 1:00.81 1:01.05
24 Tjaden, Harold J 15 Empire KC Swim C 1:00.68 1:01.11
=== D - Final ===
25 Harthoorn, Caleb E 16 Norfolk YMCA Aqu 1:01.11 1:00.11
26 Krueger, Spencer G 18 Andover YMCA All 1:00.90 1:00.30
27 Wolfe, Austin D 17 Club North Swimm 1:01.84 1:00.78
28 Hahs, Samuel T 17 River City Aquat 1:01.07 1:00.84
29 Cardin, Tanner J 17 Swim Omaha-MW 1:01.26 1:01.31
30 Bergmann, Ethan K 17 Springfield Aqua 1:01.78 1:01.64
31 Barr, Luke D 14 Sarpy County Swi 1:01.80 1:02.82
-- Stanton, Grayson K 17 Sarpy County Swi 1:01.23 DQ
=== Preliminaries ===
2 Hein, Daniel W 19 U. of Missouri-M 56.15
20 Schaetzle, Griffin C 20 U. of Missouri-M 59.86
23 Tucker, River-sage C 18 Millard Aquatic- 1:00.19
33 Cavanaugh, Jeffrey T 21 Sarpy County Swi 1:01.72
36 Huffman, Thomas A 17 Empire KC Swim C 1:01.81
38 Nolte, Charles S 16 Heartland Aquati 1:01.89
39 Peery, Jacob M 16 Arkansas Dolphin 1:01.96
40 States, Matthew P 16 Rec Plex Sharks- 1:02.08
41 Cavanaugh, Mark J 16 Sarpy County Swi 1:02.10
42 Glover, George W 14 Una Aesc-OK 1:02.19
43 Petty, Alexander J 16 Lincoln Select S 1:02.32
44 Fossum, Christian S 19 Mitchell Aquatic 1:02.34
45 Soltys, Nicholas J 18 Greater Omaha Aq 1:02.48
46 Mooney, Simon C 17 Northwest Arkans 1:02.52
47 Hill, Robbie C 15 Una Cns-MV 1:02.59
48 Irvin, Michael G 50 Heartland Aquati 1:02.63
49 Gouger, Jonathan P 17 Swim Omaha-MW 1:02.65
50 Coffey, Jordan P 16 Greater Nebraska 1:02.72
51 Thorell, Evan J 17 Greater Omaha Aq 1:02.77
52 McCullough, Kayden T 16 Greater Omaha Aq 1:02.92
53 Otsuka, Noah H 16 Andover YMCA All 1:02.94
54 Williams, Quinn S 16 Greater Omaha Aq 1:03.06
55 Smithson, Hunter S 16 Greater Omaha Aq 1:03.08
56 Quinones, Javier I 17 Sarpy County Swi 1:03.15
57 Rogers, Andrew N 13 Arkansas Dolphin 1:03.21
58 Holt, Evan H 16 Club North Swimm 1:03.23
59 Miceli, Mateo S 14 Millard Aquatic- 1:03.45
60 Smith, Colton N 16 Andover YMCA All 1:03.54
61 Amato-Hanner, Stephen 17 Greater Omaha Aq 1:03.89
62 Thies, Timothy B 18 Hastings Y Aquat 1:03.97
63 Steward, Spencer P 18 Club North Swimm 1:04.42
64 Bowen, Tristen E 16 North Central Ar 1:04.62
65 Stewart, Samuel 23 Enid YMCA-OK 1:04.70
66 Higgs, John M 17 Central Arkansas 1:04.73
67 Cook, John R 16 King Marlin Swim 1:04.84
68 Olson, Riley J 19 Sarpy County Swi 1:04.94
69 Lapointe, Brandon M 18 Heartland Aquati 1:05.02
70 Pinales, Noah 16 Northwest Arkans 1:05.98
71 Mischo, Trent W 18 Millard Aquatic- 1:06.05
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 13 Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Palmer, Alana I 16 Lincoln Select S 2:07.24 2:05.59
2 Dilsaver, Dannie B 18 Greater Nebraska 2:06.94 2:05.68
3 Metzger-Seymour, Erin 21 U. of Missouri-M 2:06.86 2:06.02
4 Sickle, Katarina J 23 Club Huskers-MW 2:08.25 2:06.35
5 Howell, Liberty A 17 SwimTulsa-OK 2:08.68 2:06.74
6 Flatt, Kaylyn J 20 Club Huskers-MW 2:08.85 2:08.11
7 Theil, Caroline T 17 Greater Nebraska 2:08.47 2:09.61
8 Gonzalez, Carla 19 Club Huskers-MW 2:08.89 2:09.68
=== Consolation Final ===
9 Ke, Angelina A 14 Arkansas Dolphin 2:09.67 2:09.28
10 Posthuma, Dana M 20 Club Huskers-MW 2:11.45 2:10.62
11 Pawloski, Zoe J 16 Council Bluffs S 2:12.04 2:11.25
12 Barth, Savanna N 17 King Marlin Swim 2:12.73 2:11.87
13 Johnson, Olivia G 16 Arkansas Dolphin 2:11.39 2:12.21
14 Garner, Hannah P 15 Manhattan Marlin 2:10.70 2:13.64
15 Holland, Carly F 20 Razorback Aquati 2:12.30 2:14.80
16 Bloser, Alyssa J 14 Arkansas Dolphin 2:12.59 2:15.68
=== C - Final ===
17 Heinrich, Anna J 16 Lincoln Select S 2:14.08 2:10.82
18 Uerling, Josephine E 17 SwimTulsa-OK 2:12.79 2:11.31
19 Harris, Courtney E 15 Rec Plex Sharks- 2:12.86 2:11.65
20 Prophater, Cayla M 14 Empire KC Swim C 2:13.88 2:12.06
21 Wehrmann, Elise G 15 Rec Plex Sharks- 2:12.87 2:12.34
22 Harris, June V 16 Splash Club, Inc 2:13.59 2:12.99
23 Fell, Tyler R 18 River City Aquat 2:14.02 2:14.37
24 Looney, Autumn M 16 Rec Plex Sharks- 2:14.21 2:15.37
=== D - Final ===
25 Welsh, Wainani E 17 Tsunami Swim Tea 2:14.43 2:12.48
26 Pardy, Katie J 15 Sioux Falls Swim 2:14.29 2:13.56
27 Mlinek, Lanyon M 14 Nebraska Aquatic 2:14.87 2:14.04
28 Stevens, Elizabeth M 16 Razorback Aquati 2:15.35 2:14.63
29 Tate, Olivia R 17 Swim Omaha-MW 2:14.97 2:14.75
30 Olsen, Greta M 17 Splash Club, Inc 2:15.81 2:14.89
31 Hedgecock, Loren G 17 Razorback Aquati 2:14.51 2:15.56
32 Giovannetti, Emily G 17 Splash Club, Inc 2:16.00 2:17.06
=== Preliminaries ===
33 Wichmann, Kelly R 18 Manhattan Marlin 2:16.63
34 Blose, Dewi T 17 American Energy- 2:16.76
35 Rollen, Olivia G 15 American Energy- 2:16.89
36 Jaworski, Anna K 16 Arkansas Dolphin 2:17.13
37 Shipman, Sarah D 17 Splash Club, Inc 2:17.31
38 Henderson, Kayley R 15 Bixby Bandits-OK 2:17.36
39 Mayo, Lauren E 15 Aquatic Club of- 2:17.65
40 Bayles, Laina J 16 Swim Omaha-MW 2:17.73
41 Johnson, Cabrini J 15 Springfield Aqua 2:18.21
42 Huggins, Madeline E 14 Saluki Swim Club 2:18.60
43 Capoun, Anna E 19 Greater Omaha Aq 2:18.78
44 Bolling, Megan E 16 Homewood Flossmo 2:19.01
45 Becker, Allison N 17 Lincoln Select S 2:19.53
46 O'Connell, Karlie M 20 Greater Nebraska 2:19.73
47 Moore, Maeson M 15 Arkansas Dolphin 2:19.82
48 Witt, Kaitlyn N 17 Greater Nebraska 2:19.94
49 Callahan, Catherine A 17 King Marlin Swim 2:20.04
50 Hopson, Holly R 19 Millard Aquatic- 2:20.09
51 Duncan, Madeleine G 17 Springfield Aqua 2:20.47
52 Kircher, Kadisyn J 17 Empire KC Swim C 2:20.97
53 Lavin, Madisen J 17 Vermillion Area- 2:21.69
54 Packard, Isabelle 16 Jenks Trojan Swi 2:22.33
55 Tobias, Sydney A 17 Bearsharktopus-I 2:25.90
56 Ertz, Abby M 15 Greater Nebraska 2:28.37
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:06 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 14 Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Allmon, Jackson S 17 Council Bluffs S 1:54.02 1:54.38
2 Davis, Brogan C 17 River City Aquat 1:57.97 1:55.79
3 Husband, Ryan A 15 Northwest Arkans 1:58.88 1:56.95
4 Grimm, Adam L 17 Rec Plex Sharks- 1:59.78 1:57.99
5 Johnson, Stephen J 17 Ad Astra Area Aq 1:58.27 1:59.83
6 Funke, Conner D 17 Greater Omaha Aq 2:01.39 2:01.48
7 Bergmann, Ethan K 17 Springfield Aqua 2:01.40 2:01.88
8 Seabaugh, Daniel D 15 River City Aquat 2:00.38 2:02.14
=== Consolation Final ===
9 Bening, Jacob D 15 River City Aquat 2:01.50 1:59.23
10 Wolfe, Austin D 17 Club North Swimm 2:01.73 1:59.34
11 Musser, Caleb A 14 Empire KC Swim C 2:01.60 2:00.60
12 Callan, Christopher J 16 Trident Aquatics 2:01.74 2:01.43
13 Knoch, Kade R 17 King Marlin Swim 2:01.55 2:01.85
14 Holt, Evan H 16 Club North Swimm 2:01.93 2:02.33
15 Harrison, Preston M 17 Manhattan Marlin 2:02.28 2:02.98
16 Pryor, Matthew J 16 Splash Club, Inc 2:01.81 2:05.26
=== C - Final ===
17 Denison, Hunter S 16 American Energy- 2:02.97 2:00.90
18 Carney, Cameron J 18 Norfolk YMCA Aqu 2:03.25 2:02.19
19 Murphy, Cameron A 16 Tsunami Swim Tea 2:02.83 2:02.65
20 Venner, Damon R 17 Sioux Falls Swim 2:02.89 2:03.71
21 Stikeleather, Reece M 16 Empire KC Swim C 2:03.48 2:03.76
22 Perry, Daniel R 15 Greater Omaha Aq 2:03.01 2:04.55
23 Potts, Joseph F 15 Arkansas Dolphin 2:03.71 2:04.69
24 Hanus, Jackson E 16 Swim Omaha-MW 2:03.96 2:05.68
=== D - Final ===
25 Fell, Caleb R 16 River City Aquat 2:04.92 2:01.99
26 Glover, George W 14 Una Aesc-OK 2:05.94 2:04.62
27 Harthoorn, Caleb E 16 Norfolk YMCA Aqu 2:04.09 2:04.71
28 Harvey, Tait R 15 Club North Swimm 2:04.61 2:04.84
29 Patterson, Ryan J 17 Aquatic Club of- 2:05.40 2:06.45
30 Smith, Cole M 16 Springfield Aqua 2:05.71 2:06.82
31 Kokott, Warren N 18 Bixby Bandits-OK 2:05.41 2:07.44
32 Andrews, Zachary W 18 Empire KC Swim C 2:05.25 2:13.75
=== Preliminaries ===
2 Coffman, Sam E 20 U. of Missouri-M 1:56.92
3 Walton, Alex D 21 U. of Missouri-M 1:57.25
19 Stewart, Jonathan J 21 Enid YMCA-OK 2:02.68
20 Heye, Thomas E 19 Arkansas Dolphin 2:02.82
30 Cavanaugh, Jeffrey T 21 Sarpy County Swi 2:04.53
33 Iseman, Andrew J 19 Empire KC Swim C 2:05.05
34 Baleka, Siphiwe 46 Unattached-MV 2:05.23
40 Cardin, Tanner J 17 Swim Omaha-MW 2:06.10
41 Mooney, Simon C 17 Northwest Arkans 2:06.13
42 Yanchunas, Alexander 16 Jenks Trojan Swi 2:06.33
43 Searcy, Chase N 19 Heartland Aquati 2:06.49
44 Drew, Samuel D 18 Empire KC Swim C 2:06.53
45 Ragsdale, Reagan L 18 River City Aquat 2:06.60
46 Lewis, Levi R 17 Arkansas Dolphin 2:07.19
47 Tucker, River-sage C 18 Millard Aquatic- 2:07.43
48 Smith, Colton N 16 Andover YMCA All 2:07.53
49 Godard, Grant M 17 Empire KC Swim C 2:07.95
50 Thies, Timothy B 18 Hastings Y Aquat 2:08.01
51 Smithson, Hunter S 16 Greater Omaha Aq 2:08.27
52 Smith, Cameron M 18 Springfield Aqua 2:08.59
53 Morgan, Ian T 20 Cool Swim Team-M 2:08.94
54 Gouger, Jonathan P 17 Swim Omaha-MW 2:09.44
55 McCullough, Kayden T 16 Greater Omaha Aq 2:10.40
56 Tucker, Aspen-jade C 20 Millard Aquatic- 2:16.40
-- Jaworski, Vincent L 16 Arkansas Dolphin DQ
-- Olson, Riley J 19 Sarpy County Swi
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 7:50 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 15 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Club Huskers-MW 'A' 3:53.92 3:54.57
1) Gonzalez, Carla 19 2) Helferich, Lindsay K 20
3) Sickle, Katarina J 23 4) Flatt, Kaylyn J 20
2 Greater Nebraska-MW 'A' 3:55.99 4:00.61
1) Dilsaver, Dannie B 18 2) Witt, Kaitlyn N 17
3) Theil, Caroline T 17 4) Calegan, Olivia M 17
3 Club Huskers-MW 'B' 4:03.33 4:01.13
1) Beeler, Victoria K 19 2) McCafferty, Morgan C 19
3) Stalheim, Lindsey T 19 4) Posthuma, Dana M 20
4 Lincoln Select S-MW 'A' 4:00.49 4:01.95
1) Heinrich, Anna J 16 2) Palmer, Alana I 16
3) Hathaway, Alexandra P 13 4) Livingston, Berkeley P 16
5 Arkansas Dolphin-AR 'A' 4:04.20 4:02.76
1) Ke, Angelina A 14 2) Rogers, Allie N 15
3) Jenkins, Gabrielle C 15 4) Bloser, Alyssa J 14
6 Splash Club, Inc-OK 'A' 4:02.90 4:02.83
1) Harris, June V 16 2) Downey, Haley F 19
3) Olsen, Greta M 17 4) Steward, Katherine A 17
7 Razorback Aquati-AR 'A' 3:58.49 4:06.97
1) Marks, Madeline S 17 2) Meng, Kexin 15
3) Hedgecock, Loren G 17 4) Keith, Olivia B 17
8 American Energy-OK 'A' 4:07.79 4:07.16
1) Rollen, Olivia G 15 2) Lafferty, Lydia A 13
3) Fischer, Kellie D 17 4) Blose, Dewi T 17
9 Rec Plex Sharks-OZ 'A' 4:01.87 4:07.45
1) Wehrmann, Elise G 15 2) Cathcart, Reagan R 15
3) Looney, Autumn M 16 4) Harris, Courtney E 15
10 Swim Omaha-MW 'A' 4:04.93 4:07.91
1) Tate, Olivia R 17 2) Bayles, Laina J 16
3) DeSordi, Alllie W 13 4) Amato-Hanner, Elizabeth A 19
11 Greater Omaha Aq-MW 'A' 4:09.44 4:09.32
1) Miksch, Laura C 21 2) Kottke, Delaney M 17
3) Fox, Kamryn S 18 4) Capoun, Anna E 19
12 Arkansas Dolphin-AR 'B' 3:42.39Y 4:09.39
1) Jaworski, Anna K 16 2) Moore, Maeson M 15
3) Zhang, Rachel 15 4) Johnson, Olivia G 16
13 River City Aquat-OZ 'A' 3:41.25Y 4:09.48
1) Fell, Tyler R 18 2) Peters, Megan L 18
3) Powell, Josey T 19 4) Amelung, Hannah N 16
14 Empire KC Swim C-MV 'A' 3:42.04Y 4:13.56
1) Prophater, Cayla M 14 2) Boulden, Delaney J 13
3) Karl, Abigail G 14 4) Hosick, Madeleine N 18
15 Greater Nebraska-MW 'B' 4:11.01 4:14.43
1) Theil, Olivia R 15 2) Altmaier, Jillian D 15
3) Lunzmann, Ally E 17 4) Ertz, Abby M 15
16 Sioux Falls Swim-SD 'A' 3:38.45Y 4:15.26
1) Pardy, Katie J 15 2) Spaans, Elizabeth J 16
3) Frear, Peyton M 14 4) Rotert, Emily K 17
17 Lincoln Select S-MW 'B' 4:11.89 4:16.10
1) Stonehocker, Katie L 15 2) Becker, Allison N 17
3) Mitchell, Abigail L 15 4) Sipp, Esme E 15
18 Greater Omaha Aq-MW 'B' 3:36.34Y 4:16.49
1) Hailu, Hannah A 13 2) Hall, Payton E 16
3) Pantano, Isabella L 15 4) Randby, Jocelyn M 14
19 Heartland Aquati-MW 'A' 4:09.94 4:17.41
1) Walstad, Martha A 14 2) Schubert, Johanna E 16
3) Zuercher, Hannah L 19 4) Walstad, Clara R 18
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 8:01 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
Team Seed Finals
====================================================================
1 Empire KC Swim C-MV 'A' 3:33.49 3:36.95
1) Godard, Lance J 14 2) Musser, Caleb A 14
3) Stikeleather, Reece M 16 4) Bresette, William K 18
2 River City Aquat-OZ 'A' 3:42.97 3:37.81
1) Ragsdale, Reagan L 18 2) Bening, Jacob D 15
3) Davis, Brogan C 17 4) Seabaugh, Daniel D 15
3 Sarpy County Swi-MW 'A' 3:42.46 3:40.74
1) Barr, Noah B 18 2) Shih, Ethan C 20
3) Stanton, Grayson K 17 4) Quinones, Javier I 17
4 Greater Omaha Aq-MW 'A' 3:43.53 3:41.21
1) Soltys, Nicholas J 18 2) Lafave, Colin E 17
3) McCullough, Kayden T 16 4) Funke, Conner D 17
5 Arkansas Dolphin-AR 'A' 3:43.81 3:41.51
1) Heye, Thomas E 19 2) Potts, Joseph F 15
3) Jaworski, Vincent L 16 4) Ware, Alexander S 15
6 Swim Omaha-MW 'A' 3:50.00 3:42.95
1) Cadotte, Garrett M 21 2) Gouger, Jonathan P 17
3) Cardin, Tanner J 17 4) Hanus, Jackson E 16
7 Empire KC Swim C-MV 'B' 3:49.91 3:43.87
1) Andrews, Zachary W 18 2) Godard, Grant M 17
3) Huffman, Thomas A 17 4) Drew, Samuel D 18
8 Enid YMCA-OK 'A' 3:19.67Y 3:45.33
1) Schroeder, Jason T 22 2) Stewart, Asa M 16
3) Stewart, Jonathan J 21 4) Stewart, Samuel 23
9 Heartland Aquati-MW 'A' 3:45.65 3:45.72
1) Nolte, Charles S 16 2) Irvin, Michael G 50
3) Lapointe, Brandon M 18 4) Searcy, Chase N 19
10 Club North Swimm-MV 'A' 3:40.89 3:46.34
1) Wolfe, Austin D 17 2) Harvey, Tait R 15
3) Steward, Spencer P 18 4) Holt, Evan H 16
11 Norfolk YMCA Aqu-MW 'A' 3:18.64Y 3:47.39
1) Carney, Cameron J 18 2) Carney, Kellen P 15
3) Olmer, Mason E 14 4) Harthoorn, Caleb E 16
12 Club Huskers-MW 'A' 3:21.76Y 3:47.83
1) Larson, Chasten R 17 2) Keller, Crew M 22
3) Berrick, Joseph G 18 4) Keller, Braly J 19
13 Lincoln Select S-MW 'A' 3:41.30 3:48.19
1) Petty, Alexander J 16 2) Palmer, Thomas M 13
3) Ayars, Michael J 17 4) Reid, Nolan C 18
14 Northwest Arkans-AR 'A' 3:39.76 3:48.58
1) Mooney, Simon C 17 2) Mondello, Austin J 15
3) Pinales, Noah 16 4) Husband, Ryan A 15
15 Greater Omaha Aq-MW 'B' 3:51.98 3:48.89
1) Perry, Daniel R 15 2) Pantano, Ross A 16
3) Williams, Quinn S 16 4) Amato-Hanner, Stephen J 17
16 Arkansas Dolphin-AR 'B' 3:52.48 3:49.98
1) Lewis, Levi R 17 2) Chiu, Val Andre S 16
3) Peery, Jacob M 16 4) Bright, Nathan D 15
17 Millard Aquatic-MW 'A' 3:21.40Y 3:51.48
1) Miceli, Mateo S 14 2) Tucker, Aspen-jade C 20
3) Tucker, River-sage C 18 4) Mischo, Trent W 18
18 Empire KC Swim C-MV 'C' 3:21.39Y 3:52.89
1) Hammack, Seth D 16 2) Tjaden, Harold J 15
3) Worth, Daniel F 14 4) Thomas, Jonathan W 16
19 Greater Omaha Aq-MW 'C' 3:19.20Y 3:54.14
1) Thorell, Evan J 17 2) Clark, Rush M 15
3) Cronin, Raymond J 17 4) Smithson, Hunter S 16
20 Swim Omaha-MW 'B' 3:57.16 3:55.64
1) Kelly, Samuel H 15 2) Sutej, Jacob D 18
3) McCarty, Zachary Q 18 4) Adkins, Ross M 17