7/19/2017 - 7/22/2017
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 7 Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Howell, Liberty A 17 SwimTulsa-OK 9:04.89 9:05.20
2 Flatt, Kaylyn J 20 Club Huskers-MW 8:59.76 9:08.15
3 Uerling, Josephine E 17 SwimTulsa-OK 9:25.77 9:22.55
4 Giovannetti, Emily G 17 Splash Club, Inc 9:21.59 9:22.91
5 Marks, Madeline S 17 Razorback Aquati 9:34.80 9:24.60
6 Johnson, Olivia G 16 Arkansas Dolphin 9:34.14 9:30.43
7 Livingston, Berkeley 16 Lincoln Select S 9:24.03 9:30.72
8 Prophater, Cayla M 14 Empire KC Swim C 9:32.83 9:35.45
9 Stevens, Elizabeth M 16 Razorback Aquati 9:32.13 9:36.62
10 Garner, Hannah P 15 Manhattan Marlin 9:38.74 9:37.47
11 Fell, Tyler R 18 River City Aquat 9:36.12 9:42.25
12 Callahan, Catherine A 17 King Marlin Swim 9:26.62 9:43.44
13 Stonehocker, Katie L 15 Lincoln Select S 10:44.67Y 9:47.46
14 Johnson, Cabrini J 15 Springfield Aqua 9:36.84 9:47.51
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 8 Men 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Seed Finals
==================================================================
1 Bresette, William K 18 Empire KC Swim C 8:25.07 8:39.30
2 Denison, Hunter S 16 American Energy- 8:53.24 8:39.31
3 Seabaugh, Daniel D 15 River City Aquat 9:42.44Y 8:41.55
4 Fell, Caleb R 16 River City Aquat 9:00.01 8:45.28
5 Wolfe, Austin D 17 Club North Swimm 8:59.12 8:51.29
6 Venner, Damon R 17 Sioux Falls Swim 9:04.19 8:53.92
7 Jaworski, Vincent L 16 Arkansas Dolphin 8:53.76 8:54.86
8 Potts, Joseph F 15 Arkansas Dolphin 8:54.78 8:59.01
9 Yanchunas, Alexander 16 Jenks Trojan Swi 10:05.40Y 8:59.28
10 Murphy, Cameron A 16 Tsunami Swim Tea 8:47.02 9:01.63
11 Harvey, Tait R 15 Club North Swimm 10:00.51Y 9:04.68
12 Downey, Thomas W 20 Splash Club, Inc 8:59.46 9:06.20
13 Heye, Nicholas L 15 Arkansas Dolphin 10:05.99Y 9:24.39
14 Morgan, Ian T 20 Cool Swim Team-M 9:01.22 9:25.09
15 Smith, Cole M 16 Springfield Aqua 10:05.99Y 9:32.35
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 1 Women 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Palmer, Alana I 16 Lincoln Select S 58.28 57.85
2 Dilsaver, Dannie B 18 Greater Nebraska 58.93 58.19
3 Calegan, Olivia M 17 Greater Nebraska 59.78 58.23
4 Gonzalez, Carla 19 Club Huskers-MW 59.05 58.42
5 Helferich, Lindsay K 20 Club Huskers-MW 59.10 58.59
6 Howell, Liberty A 17 SwimTulsa-OK 59.45 59.89
7 Hadford, Naeleah C 18 Inspire Swim Tea 59.84 1:00.06
8 Flatt, Kaylyn J 20 Club Huskers-MW 59.73 1:00.46
=== Consolation Final ===
9 Sickle, Katarina J 23 Club Huskers-MW 1:00.07 59.58
10 Posthuma, Dana M 20 Club Huskers-MW 1:00.27 59.67
11 Ke, Angelina A 14 Arkansas Dolphin 59.86 1:00.01
12 Harris, Courtney E 15 Rec Plex Sharks- 1:00.38 1:00.42
13 Amelung, Hannah N 16 River City Aquat 1:00.74 1:00.69
14 Welsh, Wainani E 17 Tsunami Swim Tea 1:01.07 1:00.83
15 Looney, Autumn M 16 Rec Plex Sharks- 1:00.95 1:01.27
16 Garner, Hannah P 15 Manhattan Marlin 1:01.13 1:01.82
=== C - Final ===
17 Bloser, Alyssa J 14 Arkansas Dolphin 1:01.22 59.96
18 Harris, June V 16 Splash Club, Inc 1:01.17 1:00.46
19 Wehrmann, Elise G 15 Rec Plex Sharks- 1:01.41 1:00.51
20 Heinrich, Anna J 16 Lincoln Select S 1:01.14 1:00.59
21 Tate, Olivia R 17 Swim Omaha-MW 1:01.49 1:00.61
22 Uerling, Josephine E 17 SwimTulsa-OK 1:01.55 1:01.60
23 Riekhof, Paige C 17 Tsunami Swim Tea 1:01.45 1:01.78
24 Prophater, Cayla M 14 Empire KC Swim C 1:01.57 1:02.73
=== D - Final ===
25 Moses, Casaundra A 13 Springfield Aqua 1:01.91 1:01.06
26 Olsen, Greta M 17 Splash Club, Inc 1:01.76 1:01.24
27 Pawloski, Zoe J 16 Council Bluffs S 1:02.01 1:01.46
28 Meng, Kexin 15 Razorback Aquati 1:01.76 1:01.57
29 Fischer, Kellie D 17 American Energy- 1:01.80 1:01.62
30 Walstad, Martha A 14 Heartland Aquati 1:01.98 1:01.80
31 Blose, Dewi T 17 American Energy- 1:02.01 1:01.97
32 Kottke, Delaney M 17 Greater Omaha Aq 1:01.76 1:02.55
=== Preliminaries ===
25 Miksch, Laura C 21 Greater Omaha Aq 1:01.74
34 Barth, Savanna N 17 King Marlin Swim 1:02.11
35 Hedgecock, Loren G 17 Razorback Aquati 1:02.14
36 Pardy, Katie J 15 Sioux Falls Swim 1:02.20
37 Fox, Kamryn S 18 Greater Omaha Aq 1:02.33
38 Cathcart, Reagan R 15 Rec Plex Sharks- 1:02.34
39 Rollen, Olivia G 15 American Energy- 1:02.36
40 Peters, Megan L 18 River City Aquat 1:02.37
41 Mayo, Lauren E 15 Aquatic Club of- 1:02.90
42 Baker, Morgan C 15 Greater Nebraska 1:02.93
43 Jenkins, Gabrielle C 15 Arkansas Dolphin 1:03.17
44 O'Connell, Karlie M 20 Greater Nebraska 1:03.19
45 Lunzmann, Ally E 17 Greater Nebraska 1:03.34
46 Mlinek, Lanyon M 14 Nebraska Aquatic 1:03.36
47 Swigert, Makayla B 15 Northland United 1:03.45
48 Becker, Allison N 17 Lincoln Select S 1:03.46
49 Olson, Holly C 16 Sarpy County Swi 1:03.64
50 Janzen, Kate E 14 King Marlin Swim 1:03.70
51 Packard, Isabelle 16 Jenks Trojan Swi 1:03.73
52 Capoun, Anna E 19 Greater Omaha Aq 1:03.87
53 Schubert, Johanna E 16 Heartland Aquati 1:03.89
54 Hopson, Holly R 19 Millard Aquatic- 1:04.01
55 Bayles, Laina J 16 Swim Omaha-MW 1:04.52
56 Bottger, Jessica M 15 Trident Aquatics 1:04.75
57 Hosick, Madeleine N 18 Empire KC Swim C 1:05.04
58 Sipp, Esme E 15 Lincoln Select S 1:05.11
59 Ertz, Abby M 15 Greater Nebraska 1:06.28
60 Hailu, Elisabeth A 16 Greater Omaha Aq 1:06.76
-- Cothern, Isabella G 15 Dart Frog Aquati DQ
-- Brabham, Emma G 17 Rec Plex Sharks- DQ
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 2 Men 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Allmon, Jackson S 17 Council Bluffs S 53.48 52.74
2 Bresette, William K 18 Empire KC Swim C 53.39 53.02
3 Davis, Brogan C 17 River City Aquat 53.74 53.13
4 Husband, Ryan A 15 Northwest Arkans 53.98 53.48
5 Mischo, Trent W 18 Millard Aquatic- 55.02 54.55
6 Ragsdale, Reagan L 18 River City Aquat 54.70 54.71
7 Witzki, Noah S 16 Tsunami Swim Tea 54.96 55.26
8 Soltys, Nicholas J 18 Greater Omaha Aq 55.23 55.39
=== Consolation Final ===
9 Wolfe, Austin D 17 Club North Swimm 55.34 54.69
10 Baleka, Siphiwe 46 Unattached-MV 55.45 54.96
11 Carney, Cameron J 18 Norfolk YMCA Aqu 55.42 55.09
12 Ware, Alexander S 15 Arkansas Dolphin 55.62 55.20
13 Johnson, Stephen J 17 Ad Astra Area Aq 55.34 55.36
14 Callan, Christopher J 16 Trident Aquatics 55.63 55.41
15 Quinones, Javier I 17 Sarpy County Swi 55.42 55.72
16 Stewart, Jonathan J 21 Enid YMCA-OK 55.65 56.18
=== C - Final ===
17 Bening, Jacob D 15 River City Aquat 55.75 54.79
18 Godard, Lance J 14 Empire KC Swim C 56.03 55.35
19 Bergmann, Ethan K 17 Springfield Aqua 55.98 55.69
20 Musser, Caleb A 14 Empire KC Swim C 55.84 55.70
21 Ingram, William D 15 American Energy- 55.77 56.00
22 Kokott, Warren N 18 Bixby Bandits-OK 56.00 56.24
23 Grimm, Adam L 17 Rec Plex Sharks- 56.06 56.40
24 Higgerson, Paxton L 17 Saluki Swim Club 55.99 57.85
=== D - Final ===
25 Lafave, Colin E 17 Greater Omaha Aq 56.34 56.27
26 Glover, George W 14 Una Aesc-OK 56.21 56.31
27 McCullough, Kayden T 16 Greater Omaha Aq 56.79 56.39
28 Faulk, Leon K 18 Splash Club, Inc 56.84 56.44
29 Stikeleather, Reece M 16 Empire KC Swim C 56.27 56.58
30 Thies, Timothy B 18 Hastings Y Aquat 57.26 57.14
31 Potts, Joseph F 15 Arkansas Dolphin 56.84 57.74
32 Patterson, Ryan J 17 Aquatic Club of- 56.70 57.98
=== Preliminaries ===
17 Irvin, Michael G 50 Heartland Aquati 55.72
24 Iseman, Andrew J 19 Empire KC Swim C 56.02
34 Keller, Braly J 19 Club Huskers-MW 56.88
35 Cavanaugh, Jeffrey T 21 Sarpy County Swi 57.17
37 Searcy, Chase N 19 Heartland Aquati 57.28
38 Gouger, Jonathan P 17 Swim Omaha-MW 57.41
39 Jaworski, Vincent L 16 Arkansas Dolphin 57.58
40 Holt, Evan H 16 Club North Swimm 57.67
41 Determan, Gray M 19 Mitchell Aquatic 57.77
42 Talley, Joel C 17 Rec Plex Sharks- 57.94
43 Amato-Hanner, Stephen 17 Greater Omaha Aq 58.16
44 Coffey, Jordan P 16 Greater Nebraska 58.27
45 Tucker, Aspen-jade C 20 Millard Aquatic- 58.31
46 Stewart, Samuel 23 Enid YMCA-OK 58.48
47 Bell, Austin F 18 Northland United 58.69
48 Olson, Riley J 19 Sarpy County Swi 58.90
49 Thorell, Evan J 17 Greater Omaha Aq 58.91
50 Johnson, Grant D 15 Greater Nebraska 58.98
51 Carney, Kellen P 15 Norfolk YMCA Aqu 59.02
-- Hezel, Lukas J 18 Swim Omaha-MW DQ
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 3 Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Ehly, Jordan M 21 Club Huskers-MW 2:34.82 2:30.97
2 Downey, Haley F 19 Splash Club, Inc 2:43.71 2:38.09
3 Theil, Caroline T 17 Greater Nebraska 2:39.17 2:38.44
4 Worlton, Gwendolyn J 19 Club Huskers-MW 2:39.47 2:39.55
5 Steward, Katherine A 17 Splash Club, Inc 2:43.53 2:42.14
6 Heinrich, Anna J 16 Lincoln Select S 2:46.19 2:43.97
7 Johnson, Cabrini J 15 Springfield Aqua 2:46.48 2:49.18
-- Beeler, Victoria K 19 Club Huskers-MW 2:36.57 DQ
=== Consolation Final ===
9 Huggins, Madeline E 14 Saluki Swim Club 2:47.16 2:44.17
10 Stonehocker, Katie L 15 Lincoln Select S 2:46.70 2:44.46
11 Randby, Jocelyn M 14 Greater Omaha Aq 2:49.30 2:44.89
12 Keith, Olivia B 17 Razorback Aquati 2:50.09 2:48.01
13 Hunt, Paige K 14 Aquatic Club of- 2:49.76 2:49.52
14 Dendinger, Olivia B 13 Sarpy County Swi 2:51.91 2:50.40
15 Mitchell, Abigail L 15 Lincoln Select S 2:52.42 2:50.50
16 Ather, Marusha 15 Lincoln Select S 2:49.20 2:53.95
=== C - Final ===
17 Montanaro, Rachel A 15 North Central Ar 2:52.90 2:48.81
18 Selph, Alyssa J 13 American Energy- 2:52.73 2:49.02
19 Barnes, Addison A 14 Cool Swim Team-M 2:52.46 2:50.26
20 Fenton, Laney 14 Jenks Trojan Swi 2:54.89 2:51.35
21 Kemper, Vienne E 14 Aquatic Club of- 2:53.13 2:51.93
22 Bongfeldt, Jessica N 14 North Central Ar 2:53.76 2:53.28
23 Frear, Peyton M 14 Sioux Falls Swim 2:54.10 2:53.42
24 Bradley, Klair I 13 SwimTulsa-OK 2:53.58 2:57.50
=== D - Final ===
25 Myers, Chloe D 13 Northland United 2:56.07 2:52.39
26 Hall, Payton E 16 Greater Omaha Aq 2:57.18 2:54.69
27 Jacobs, Joslyn R 13 Norfolk YMCA Aqu 2:57.34 2:55.94
28 Fell, Tyler R 18 River City Aquat 2:58.07 2:56.58
29 Armit, Grace K 17 Rec Plex Sharks- 2:58.01 2:57.19
30 Dohrman, Joanna M 15 Rec Plex Sharks- 2:58.63 2:57.33
31 Bloser, Alyssa J 14 Arkansas Dolphin 2:58.64 2:59.21
32 Rogers, Andrea L 17 Rec Plex Sharks- 2:57.69 2:59.76
=== Preliminaries ===
33 Grundy, Elizabeth C 18 Jenks Trojan Swi 2:58.91
34 Welsh, Wainani E 17 Tsunami Swim Tea 2:59.07
35 Wichmann, Kelly R 18 Manhattan Marlin 3:02.45
36 Zuercher, Hannah L 19 Heartland Aquati 3:03.67
37 Rossi, Angelina G 14 King Marlin Swim 3:04.40
38 Nelson, Natalya M 17 Greater Nebraska 3:11.68
-- Zhang, Rachel 15 Arkansas Dolphin DQ
-- Bolling, Megan E 16 Homewood Flossmo DFS
-- Brabham, Emma G 17 Rec Plex Sharks-
-- Calegan, Olivia M 17 Greater Nebraska
-- Cothern, Isabella G 15 Dart Frog Aquati DFS
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 4 Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Culjat, Lance W 18 Omaha Swim Feder 2:24.13 2:22.67
2 Drew, Samuel D 18 Empire KC Swim C 2:24.03 2:22.91
3 Huffman, Thomas A 17 Empire KC Swim C 2:23.89 2:22.92
4 Funke, Conner D 17 Greater Omaha Aq 2:27.22 2:23.10
5 Cadotte, Garrett M 21 Swim Omaha-MW 2:26.86 2:24.74
6 Steward, Spencer P 18 Club North Swimm 2:27.84 2:25.71
7 Barr, Noah B 18 Sarpy County Swi 2:27.02 2:26.93
8 Penney, Tyler J 18 Council Bluffs S 2:28.83 2:27.78
=== Consolation Final ===
9 Worth, Daniel F 14 Empire KC Swim C 2:29.50 2:27.39
10 Petty, Alexander J 16 Lincoln Select S 2:28.99 2:28.84
11 Troup, Barrett W 16 Arkansas Dolphin 2:30.22 2:30.16
12 Rohrer, Joshua J 19 Una Cns-MV 2:31.16 2:30.91
13 Lewis, Levi R 17 Arkansas Dolphin 2:31.25 2:31.99
14 Hahs, Samuel T 17 River City Aquat 2:29.95 2:32.27
15 Bright, Nathan D 15 Arkansas Dolphin 2:32.34 2:34.05
16 Downey, Thomas W 20 Splash Club, Inc 2:31.84 2:35.23
=== C - Final ===
17 Stewart, Asa M 16 Enid YMCA-OK 2:34.98 2:32.09
18 Silva, Rafael C 17 King Marlin Swim 2:36.26 2:34.90
19 Barr, Luke D 14 Sarpy County Swi 2:34.15 2:34.94
20 Nolte, Charles S 16 Heartland Aquati 2:34.22 2:36.35
21 Heye, Ian M 17 Arkansas Dolphin 2:36.08 2:37.59
22 Fell, Caleb R 16 River City Aquat 2:36.26 2:38.70
23 Layman, Alexander J 15 North Central Ar 2:36.58 2:39.05
24 Stanton, Grayson K 17 Sarpy County Swi 2:35.70 2:40.50
=== D - Final ===
25 Johnson, Grant D 15 Greater Nebraska 2:38.06 2:32.33
26 Amrein, John T 14 Empire KC Swim C 2:37.45 2:35.41
27 Labeau, Elliot C 14 Arkansas Dolphin 2:36.81 2:35.55
28 McCarty, Zachary Q 18 Swim Omaha-MW 2:38.60 2:36.33
29 Holst, Grant J 17 Greater Omaha Aq 2:38.89 2:38.89
30 Theiss, Landon P 16 Unattached-OZ 2:38.25 2:39.07
31 Olmer, Mason E 14 Norfolk YMCA Aqu 2:38.78 2:40.01
32 Martin, Austin T 18 Rec Plex Sharks- 2:39.14 2:40.81
=== Preliminaries ===
29 Tucker, River-sage C 18 Millard Aquatic- 2:38.29
33 Husband, Ryan A 15 Northwest Arkans 2:39.06
35 Durham, Pruitt R 15 Jenks Trojan Swi 2:39.68
36 Adkins, Ross M 17 Swim Omaha-MW 2:40.20
37 States, Matthew P 16 Rec Plex Sharks- 2:40.26
38 Berrick, Joseph G 18 Club Huskers-MW 2:40.29
39 McNew, Christopher S 17 Springfield Aqua 2:40.48
40 Newland, Ethan D 15 Greater Nebraska 2:40.84
41 Bell, Austin F 18 Northland United 2:41.01
42 Damico, Dominick G 13 Empire KC Swim C 2:41.58
43 Chiu, Val Andre S 16 Arkansas Dolphin 2:41.61
44 Sutej, Jacob D 18 Swim Omaha-MW 2:42.42
44 Kelly, Samuel H 15 Swim Omaha-MW 2:42.42
46 Ayars, Michael J 17 Lincoln Select S 2:42.69
47 Reed, Ethan R 17 King Marlin Swim 2:43.23
48 Higgerson, Paxton L 17 Saluki Swim Club 2:44.13
49 Bongfeldt, Jason L 15 North Central Ar 2:44.34
50 Flynn, Owen P 13 American Energy- 2:45.18
51 Greenlee, Brandon T 17 Razorback Aquati 2:45.66
52 Hammack, Seth D 16 Empire KC Swim C 2:45.75
53 Amato-Hanner, Stephen 17 Greater Omaha Aq 2:47.87
54 Bick, Austin R 15 Jenks Trojan Swi 2:47.96
55 Kaup, Blaine K 16 Greater Omaha Aq 2:49.92
56 Mendoza, Marcos L 14 Jenks Trojan Swi 2:51.78
57 Lapointe, Brandon M 18 Heartland Aquati 2:51.83
-- Bowen, Tristen E 16 North Central Ar
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 5 Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Jeschke, Jacqueline M 19 Club Huskers-MW 2:22.14 2:18.86
2 McCafferty, Morgan C 19 Club Huskers-MW 2:21.06 2:21.41
3 McDonald, Anna L 20 Club Huskers-MW 2:21.25 2:21.69
4 Helferich, Lindsay K 20 Club Huskers-MW 2:21.84 2:22.39
5 Gonzalez, Carla 19 Club Huskers-MW 2:23.90 2:22.66
5 Rogers, Allie N 15 Arkansas Dolphin 2:23.65 2:22.66
7 Palmer, Alana I 16 Lincoln Select S 2:22.35 2:23.91
8 Amato-Hanner, Elizabe 19 Swim Omaha-MW 2:22.18 2:24.07
=== Consolation Final ===
9 Stalheim, Lindsey T 19 Club Huskers-MW 2:25.16 2:22.53
10 Hathaway, Alexandra P 13 Lincoln Select S 2:24.18 2:22.60
11 Shipman, Sarah D 17 Splash Club, Inc 2:25.73 2:24.05
12 McCarville, Kate E 14 Springfield Aqua 2:24.96 2:25.25
13 Harris, June V 16 Splash Club, Inc 2:27.56 2:25.70
14 Kopas, Allison M 18 Una Husk-MW 2:26.62 2:26.52
15 Hailu, Hannah A 13 Greater Omaha Aq 2:27.83 2:27.88
16 Blose, Dewi T 17 American Energy- 2:27.52 2:28.34
=== C - Final ===
17 Janzen, Kate E 14 King Marlin Swim 2:29.78 2:27.57
18 Anderson, Lucie E 17 Mitchell Aquatic 2:29.15 2:28.01
19 Pantano, Isabella L 15 Greater Omaha Aq 2:28.77 2:28.24
20 Henderson, Kayley R 15 Bixby Bandits-OK 2:29.94 2:28.48
21 Jenkins, Gabrielle C 15 Arkansas Dolphin 2:28.22 2:28.93
22 Speed, Deven L 17 King Marlin Swim 2:29.23 2:28.98
23 Fischer, Kellie D 17 American Energy- 2:30.37 2:30.30
24 Ke, Angelina A 14 Arkansas Dolphin 2:30.89 2:30.72
=== D - Final ===
25 Cole, Sydney S 14 Aquatic Club of- 2:31.16 2:26.13
26 Karl, Abigail G 14 Empire KC Swim C 2:32.48 2:27.95
27 Keith, Olivia B 17 Razorback Aquati 2:31.50 2:30.96
28 Richardson, Elizabeth 16 Greater Omaha Aq 2:31.72 2:31.08
29 Theil, Olivia R 15 Greater Nebraska 2:31.59 2:31.18
30 Moses, Casaundra A 13 Springfield Aqua 2:32.66 2:31.30
31 Harthoorn, Annika J 14 Norfolk YMCA Aqu 2:31.79 2:31.94
32 Harris, Courtney E 15 Rec Plex Sharks- 2:31.95 2:32.96
=== Preliminaries ===
24 Holland, Carly F 20 Razorback Aquati 2:30.58
34 Kramer, Ann K 16 Bixby Bandits-OK 2:32.94
35 Barth, Savanna N 17 King Marlin Swim 2:33.04
36 Moore, Maeson M 15 Arkansas Dolphin 2:33.23
37 Sipp, Esme E 15 Lincoln Select S 2:33.56
38 Jaworski, Anna K 16 Arkansas Dolphin 2:33.76
39 Duncan, Madeleine G 17 Springfield Aqua 2:33.85
40 Marks, Madeline S 17 Razorback Aquati 2:33.87
41 Hopson, Holly R 19 Millard Aquatic- 2:35.03
42 Miller, Hannah L 17 Aquatic Club of- 2:35.63
43 Schubert, Johanna E 16 Heartland Aquati 2:35.67
44 Pardy, Katie J 15 Sioux Falls Swim 2:36.01
45 Boulden, Delaney J 13 Empire KC Swim C 2:36.04
46 Tobias, Sydney A 17 Bearsharktopus-I 2:36.30
47 Kircher, Kadisyn J 17 Empire KC Swim C 2:37.11
48 Spaans, Elizabeth J 16 Sioux Falls Swim 2:37.19
49 Kramer, Rachel M 14 Bixby Bandits-OK 2:38.04
50 Mitchell, Abigail L 15 Lincoln Select S 2:39.41
51 Hall, Payton E 16 Greater Omaha Aq 2:39.60
52 Capoun, Anna E 19 Greater Omaha Aq 2:40.33
Lincoln Select Swimming 7/20/2017 - 5:04 PM
2017 Region VIII Summer Sectionals - 7/19/2017 to 7/22/2017
Sanction #: MW17031/ 17031TT
Event 6 Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
Name Age Team Prelims Finals
==================================================================
=== Championship Final ===
1 Walton, Alex D 21 U. of Missouri-M 2:09.06 2:06.16
2 Schaetzle, Griffin C 20 U. of Missouri-M 2:09.14 2:06.84
3 Hein, Daniel W 19 U. of Missouri-M 2:10.16 2:08.18
4 Bening, Jacob D 15 River City Aquat 2:10.81 2:08.32
5 Heye, Thomas E 19 Arkansas Dolphin 2:11.76 2:12.30
6 Patterson, Ryan J 17 Aquatic Club of- 2:13.63 2:12.41
7 Iseman, Andrew J 19 Empire KC Swim C 2:13.03 2:12.83
8 Grimm, Adam L 17 Rec Plex Sharks- 2:12.90 2:13.07
=== Consolation Final ===
9 Knoch, Kade R 17 King Marlin Swim 2:14.46 2:11.12
10 Carney, Cameron J 18 Norfolk YMCA Aqu 2:15.31 2:14.05
11 Theiss, Logan P 18 Unattached-OZ 2:14.38 2:14.39
12 Pryor, Matthew J 16 Splash Club, Inc 2:15.61 2:15.65
13 Musser, Caleb A 14 Empire KC Swim C 2:17.90 2:16.51
14 Witzki, Noah S 16 Tsunami Swim Tea 2:17.26 2:16.58
15 Godard, Lance J 14 Empire KC Swim C 2:18.07 2:17.45
16 Bowen, Tristen E 16 North Central Ar 2:15.94 2:17.94
=== C - Final ===
17 Coffey, Jordan P 16 Greater Nebraska 2:18.89 2:16.20
18 Mooney, Simon C 17 Northwest Arkans 2:19.68 2:17.13
19 Clancy, Noah B 15 Tri-city Area Ym 2:18.16 2:18.27
20 Talley, Joel C 17 Rec Plex Sharks- 2:21.40 2:18.78
21 Clark, Rush M 15 Greater Omaha Aq 2:18.89 2:18.83
22 Cavanaugh, Mark J 16 Sarpy County Swi 2:20.10 2:19.27
23 Godard, Grant M 17 Empire KC Swim C 2:19.64 2:19.56
24 Rogers, Andrew N 13 Arkansas Dolphin 2:19.77 2:21.73
=== D - Final ===
25 Peery, Jacob M 16 Arkansas Dolphin 2:21.41 2:19.13
26 Gouger, Jonathan P 17 Swim Omaha-MW 2:21.42 2:20.04
27 Miceli, Mateo S 14 Millard Aquatic- 2:21.97 2:20.84
28 Soltys, Nicholas J 18 Greater Omaha Aq 2:21.67 2:20.97
29 Lewis, Levi R 17 Arkansas Dolphin 2:22.24 2:21.77
30 Cook, John R 16 King Marlin Swim 2:22.46 2:22.06
31 Carney, Kellen P 15 Norfolk YMCA Aqu 2:21.49 2:22.09
32 Norton, Dawson T 16 Trident Aquatics 2:21.97 2:23.76
=== Preliminaries ===
24 Fossum, Christian S 19 Mitchell Aquatic 2:21.05
34 Ayars, Michael J 17 Lincoln Select S 2:23.42
35 Faulk, Leon K 18 Splash Club, Inc 2:23.49
36 Smithson, Hunter S 16 Greater Omaha Aq 2:23.71
37 Hill, Robbie C 15 Una Cns-MV 2:24.08
38 McCullough, Kayden T 16 Greater Omaha Aq 2:24.39
39 Searcy, Chase N 19 Heartland Aquati 2:24.49
40 Harvey, Tait R 15 Club North Swimm 2:25.14
41 Williams, Quinn S 16 Greater Omaha Aq 2:25.77
42 Cronin, Raymond J 17 Greater Omaha Aq 2:26.76
43 Smith, Cole M 16 Springfield Aqua 2:26.93
-- Hezel, Lukas J 18 Swim Omaha-MW