7/20/1996 - 7/26/1996
Atlanta, GA, USAComplete Men's Final Results
50m FREESTYLE (July 25) Prelims Final
1 Alexander Popov, RUS 22.22 22.13
2 Gary Hall, USA 22.36 22.26
3 Fernando Scherer, BRA 22.68 22.29
4 Chengji Jiang, CHN 22.55 22.33
5 Brendon Dedekind, RSA 22.60 22.59
6 David Fox, USA 22.64 22.68
7 Francisco Sanchez, VEN 22.68 22.72
8 Ricardo Busquets, PUR 22.61 22.73
B FINAL
9 Pieter vdHoogenband, NED 22.82 22.67
10 Bengt Zikarsky, GER 22.68 22.73
11 Yuri Vlasov, UKR 22.77 22.82
12 Allan Murray, BAH 22.75 22.92
13 Gustavo Borges, BRA 22.86 22.92
14 Rene Gusperti, ITA 22.85 22.96
15 Christophe Kalfayan, FRA 22.83 22.96
16 Mark Foster, GBR 22.73 23.01
(Swim-off)
1 Fernando Scherer, BRA 22.71
2 Francisco Sanchez, VEN 22.74
Bengt Zikarsky, GER DQ
Non qualifiers
17 Pavlo Khnykin, UKR 22.91
18 Raimundas Mazuolis, LTU 22.98
19 Chris Fydler, AUS 22.98
20 Vladimir Predkin, RUS 23.03
21 Alexander Luderitz, GER 23.06
22 Oleg Rukhlevich, BLR 23.12
23 Jose M. Meolans, ARG 23.21
24 Yoav Bruck, ISR 23.22
25 Felipe Delgado, ECU 23.26
26 Sergei Borisenko, KAZ 23.29
27 Indrek Sei, EST 23.29
28 Bartosz Kizierowski, POL 23.34
29 Sion Brinn, JAM 23.35
30 Juan Benavides, ESP 23.36
31 Stavros Michaelides, CYP 23.37
32 Enrico Linscheer, SUR 23.45
33 Par Lindstrom, SWE 23.47
34 George Giziotis, GRE 23.56
35 Yukihiro Matsushita, JPN 23.60
36 Salim Iles, ALG 23.61
37 Janne Blomqvist, FIN 23.61
38 Dimitri Kalinovski, BLR 23.61
39 Hugues Legault, CAN 23.63
40 Nicholas Tongue, NZL 23.73
41 Paulo Trindade, POR 23.73
42 Arthur Li, HKG 23.77
43 Maxim Kazmirchuk, MDA 23.78
44 Richard S. Bera, INA 23.80
45 Ravil Nachaev, UZB 23.93
46 Darrick Bollinger, GUM 23.97
47 Tamer Zinhom, EGY 24.02
48 Nicholas O'Hare, IRL 24.03
100m FREESTYLE (July 22) Prelims Final
1 Alexander Popov, RUS 48.74 48.74
2 Gary Hall, USA 48.90 48.81
3 Gustavo Borges, BRA 49.17 49.02
4 Pieter vdHoogenband, NED 49.73 49.13
5 Fernando Scherer, BRA 49.79 49.57
6 Pavlo Khnykin, UKR 49.69 49.65
7 Ricardo Busquets, PUR 49.61 49.68
8 Francisco Sanchez, VE 49.59 49.84
B FINAL
9 Jon Olsen, USA 50.17 49.80
10 Christian Troger, GER 50.06 49.90
11 Bjorn Zikarsky, GER 50.38 49.91
12 Sion Brinn, JAM 50.38 50.09
13 Chris Fydler, AUS 50.27 50.31
14 Rostislav Svanidze, UKR 50.31 50.43
15 Stephen Clarke, CAN 50.14 50.45
16 Bartosz Kizierowski, POL 50.18 50.51
(scratched) Lars Frolander, SWE 49.91
(scratched) Raimundas Mazuolis, LTU 50.27
Non-Qualifiers
19 Oleg Rukhlevich, BLR 50.42
20 Attila Zubor, HUN 50.43
21 Alexei Egorov, KAZ 50.49
22 Yoav Bruck, ISR 50.61
23 Nicolas Gruson, FRA 50.71
24 Vladimir Predkin, RUS 50.75
25 Salim Iles, ALG 50.87
26 Brendon Dedekind, RSA 50.95
27 Earl McCarthy, IRL 50.99
28 Nicholas Shackell, GBR 51.03
29 Sergei Ashihmin, KGZ 51.07
30 Nicolae Ivan, ROM 51.14
31 Trent Bray, NZL 51.18
32 Indrek Sei, EST 51.19
33 Juan Benavides, ESP 51.20
34 Richard S. Bera, INA 51.25
35 Bela Szabados, HUN 51.26
36 Janko Gojkovic, BIH 51.28
37 Shunsuke Ito, JPN 51.29
38 Felipe Delgado, ECU 51.38
39 Jose Isaza, PAN 51.66
40 Lifeng Zhao, CHN 51.70
41 Marijan Kanjer, CRO 51.76
42 Giovanni Linscheer, SUR 51.82
43 Arthur Li, HKG 51.84
44 Kalle Varonen, FIN 52.00
45 Jose M. Meolans, ARG 52.02
46 George Giziotis, GRE 52.04
200m FREESTYLE (July 20) Prelims Final
1 Danyon Loader, NZL 1:48.48 1:47.63
2 Gustavo Borges, BRA 1:49.00 1:48.08
3 Daniel Kowalski, AUS 1:48.92 1:48.25
4 Pieter vdHoogenband, NED 1:48.68 1:48.36
5 Anders Holmertz, SWE 1:48.41 1:48.42
6 Massi Rosolino, ITA 1:48.80 1:48.50
7 Josh Davis, USA 1:48.63 1:48.54
8 Paul Palmer, GBR 1:49.05 1:49.39
B FINAL
9 Aimo Heilmann, GER 1:49.57 1:48.81
10 Michael Klim, AUS 1:49.17 1:49.50
11 Vladimir Pyshnenko, RUS 1:49.79 1:49.55
12 John Piersma, USA 1:50.59 1:49.90
13 Pier Maria Siciliano, ITA 1:49.88 1:50.07
14 Jacob Carstensen, DEN 1:50.79 1:50.54
15 Andrew Clayton, GBR 1:51.06 1:50.59
16 Nicolae Butacu, ROM 1:50.83 1:51.46
(Swim-off for 8th)
1 Paul Palmer, GBR 1:48.89
1 Jani Sievinen, FIN 1:48.89
(scratched) Antti Kasvio, FIN 1:50.55
(Palmer advanced as Sievinen scratched second swim-off)
Non-qualifiers
19 Miroslav Vucetic, CRO 1:51.26
20 Attila Czene, HUN 1:51.59
21 Trent Bray, NZL 1:51.59
22 Alexei Egorov, KAZ 1:51.66
23 Shunsuke Ito, JPN 1:51.97
24 Christophe Bordeau, FRA 1:52.17
25 Miklos Kollar, HUN 1:52.19
26 Yun-Ho Koh, KOR 1:52.80
27 Carlos Santander, VEN 1:53.13
28 Vyacheslav Kabanov, UZB 1:53.36
29 Earl McCarthy, IRL 1:53.67
30 Dimitris Manganas, GRE 1:53.84
400m FREESTYLE (July 23) Prelims Final
1 Danyon Loader, NZL 3:51.54 3:47.97
2 Paul Palmer, GBR 3:51.98 3:49.00
3 Daniel Kowalski, AUS 3:51.67 3:49.39
4 Emiliano Brembilla, ITA 3:49.35 3:49.87
5 Anders Holmertz, SWE 3:52.27 3:50.66
6 Massi Rosolino, ITA 3:51.05 3:51.04
7 Jorg Hoffmann, GER 3:51.26 3:52.15
8 Jacob Carstensen, DEN 3:52.62 3:54.45
B FINAL
9 John Piersma, USA 3:53.58 3:50.69
10 Sebastian Wiese, GER 3:53.65 3:52.37
11 Frans Neethling, RSA 3:56.19 3:54.34
12 Ihor Snitko, UKR 3:55.67 3:54.63
13 Malcolm Allen, AUS 3:54.34 3:55.48
14 Alexei Akatiev, RUS 3:56.40 3:55.72
15 Yann deFabrique, FRA 3:55.42 3:56.46
16 Dimitris Manganas, GRE 3:54.85 3:57.39
(scratched) Tom Dolan, USA 3:53.91
Non-qualifiers
18 Luiz Lima, BRA 3:56.43
19 Torlarp Sethsothorn, THA 3:57.08
20 Jure Bucar, SLO 3:57.36
21 Alejandro Bermudez, COL 3:57.45
22 Miroslav Vucetic, CRO 3:59.20
23 Bela Szabados, HUN 3:59.36
24 Hisato Yasui, JPN 4:00.19
25 Ricardo Monasterio, VEN 4:00.44
26 Andrei Kvassov, KGZ 4:00.69
27 Can Ergenekan, TUR 4:02.39
28 Augustin Fiorilli, ARG 4:02.53
29 Mark Kwok, HKG 4:02.68
30 Cheol Woo, KOR 4:03.11
1500m FREESTYLE (July 26) Prelims Final
1 Kieren Perkins, AUS 15:21.42 14:56.40
2 Daniel Kowalski, AUS 15:12.55 15:02.43
3 Graeme Smith, GBR 15.14.81 15:02.48
4 Emiliano Brembilla, ITA 15:16.72 15:08.58
5 Frans Neethling, RSA 15:19.98 15:14.63
6 Masato Hirano, JPN 15:19.48 15:17.28
7 Jorg Hoffmann, GER 15:18.61 15:18.86
8 Alexei Akatiev, RUS 15:16.47 15:21.68
Non-qualifiers
9 Steffen Zesner, GER 15:21.65
10 Paul Palmer, GBR 15:22.65
11 Luiz Lima, BRA 15:24.16
12 Peter Wright, USA 15:25.43
13 Carlton Bruner, USA 15:25.82
14 Alexei Butsenin, RUS 15:31.27
15 Ihor Snitko, UKR 15:31.40
16 Torlarp Sethsothorn, THA 15:40.04
17 Yann deFabrique, FRA 15:40.49
18 Marco Formentini, ITA 15:41.14
19 Sergei Mikhnovets, BLR 15:41.80
20 Ricardo Monasterio, VEN 15:42.39
21 F. Carlo Hviid, ESP 15:42.40
22 Hisato Yasui, JPN 15:43.66
23 Jacob Carstensen, DEN 15:43.75
24 Denis Zavhorodny, UKR 15:46.79
25 Gyu-Chang Lee, KOR 15:47.92
26 Augustin Fiorilli, ARG 15:51.85
27 Scott Cameron, NZL 15:56.60
100m BACKSTROKE (July 23) Prelims Final
1 Jeff Rouse, USA 54.20 54.10
2 Rodolfo Falcon, CUB 55.29 54.98
3 Neisser Bent, CUB 54.83 55.02
4 Martin Lopez-Zubero, ESP 55.36 55.22
5 Tripp Schwenk, USA 55.71 55.30
6 Emanuele Merisi, ITA 55.82 55.53
7 Ralf Braun, GER 55.73 55.56
8 Franck Schott, FRA 55.77 55.76
B FINAL
9 Keitaro Konnai, JPN 56.35 55.74
10 Neil Willey, GBR 56.27 56.07
11 Hajime Itoi, JPN 56.22 56.23
12 Mariusz Siembida, POL 56.16 56.31
13 Darius Grigalionis, LTU 56.20 56.33
14 Stev Theloke, GER 56.26 56.63
15 Steven Dewick, AUS 56.35 56.82
16 Robert Braknis, CAN 56.14 57.00
(scratched) Vladimir Selkov, RUS 55.87
Non-Qualifiers
18 Chris Renaud, CAN 56.52
19 Vladimir Nikolaychuk, UKR 56.71
20 Derya Buyukuncu, TUR 56.71
21 Nicolae Butacu, ROM 56.73
22 Eithan Urbach, ISR 56.74
23 Jonathan Winter, NZL 56.92
24 Rogerio Romero, BRA 56.94
25 Tamas Deutsch, HUN 56.96
26 Vladimir Nikolaychuk, UKR 56.96
27 Yi Zhao, CHN 57.17
28 Martin Harris, GBR 57.17
29 Mindaugas Spokas, LTU 57.20
30 Carlos J. Arena, MEX 57.40
31 Nuno Laurentino, POR 57.59
32 Raymond Papa, PHI 57.67
33 Alex Lim, MAS 57.68
34 Miroslav Machovic, SVK 57.78
35 Yi Zhao, CHN 57.84
36 Tomislav Karlo, CRO 57.89
37 Nick Neckles, BAR 57.91
38 Panagiotis Adamidis, GRE 58.12
39 Rastislav Bizub, CZE 58.29
40 Dulyarit Phuangthong, THA 58.32
41 Sergei Ushkalov, KAZ 58.41
42 Min-Suk Kim, KOR 58.43
43 Alex Lim, MAS 58.48
44 Logi Kristjansson, ISL 58.53
45 Adrian O'Connor, IRL 58.56
46 Sergei Ushkalov, KAZ 58.61
200m BACKSTROKE (July 26) Prelims Final
1 Brad Bridgewater, USA 1:59.04 1:58.54
2 Tripp Schwenk, USA 1:59.58 1:58.99
3 Emanuele Merisi, ITA 2:00.01 1:59.18
4 Bartosz Sikora, POL 2:00.99 2:00.05
5 Hajime Itoi, JPN 2:00.43 2:00.10
6 Martin Lopez-Zubero, ESP 2:00.77 2:00.74
7 Mirko Mazzari, ITA 1:59.95 2:01.27
8 Rodolfo Falcon, CUB 2:01.20 2:08.14
B FINAL
9 Ryuji Horii, JPN 2:02.33 2:01.54
10 Chris Renaud, CAN 2:02.48 2:01.70
11 Marko Strahija, CRO 2:01.95 2:01.84
12 Oliver Agh, HUN 2:01.84 2:02.17
13 Adam Ruckwood, GBR 2:01.35 2:02.40
14 Sang-Joon Ji, KOR 2:01.39 2:02.68
15 Rogerio Romero, BRA 2:03.49 2:03.20
16 Sergei Ostapchuk, RUS 2:03.50 2:03.91
(scratched) Vladimir Selkov, RUS 2:01.32
(scratched) Ralf Braun, GER 2:01.50
Non-qualifiers
19 Miroslav Machovic, SVK 2:04.15
20 Neisser Bent, CUB 2:04.23
21 Derya Buyukuncu, TUR 2:04.28
22 Arunas Savickas, LTU 2:04.38
23 Steven Dewick, AUS 2:04.46
24 Rastislav Bizub, CZE 2:04.55
25 Raymond Papa, PHI 2:05.09
26 Dulyarit Phuangthong, THA 2:05.26
27 Nicolas Rajcevich, CHI 2:05.79
28 Nick Neckles, BAR 2:05.88
29 Nuno Laurentino, POR 2:05.95
30 Carlos J. Arena, MEX 2:05.96
31 Alex Lim, MAS 2:06.17
32 Martin Harris, GBR 2:07.75
33 Artur Elizarov, MDA 2:07.86
34 Nicolae Butacu, ROM 2:08.59
35 Adrian O'Connor, IRL 2:08.90
100m BREASTSTROKE (July 20) Prelims Finals
1 Fred deBurghgraeve, BELw 1:00.60 1:00.65
2 Jeremy Linn, USA 1:01.53 1:00.77
3 Mark Warnecke, GER 1:01.79 1:01.33
4 Karoly Guttler, HUN 1:01.80 1:01.49
5 Philip Rogers, AUS 1:01.80 1:01.64
6 Kurt Grote, USA 1:02.01 1:01.69
7 Qiliang Zeng, CHN 1:02.26 1:02.01
8 Stanislav Lopukhov, RUS 1:02.00 1:02.13
B FINAL
9 Vladimir Latocha, FRA 1:02.80 1:02.28
10 Daniel Malek, CZE 1:02.46 1:02.39
11 Richard Maden, GBR 1:02.78 1:02.51
12 Akira Hayashi, JPN 1:02.63 1:02.75
13 Alexander Dzhaburiya, UKR 1:02.70 1:02.91
14 Paul Kent, NZL 1:02.76 1:03.05
15 Marc Capdevila, ESP 1:02.69 1:03.51
Roman Ivanovski, RUS 1:02.69 DQ
(scratched) Norbert Rozsa, HUN 1:02.72
Non-qualifiers
18 Vadim Alekseev, ISR 1:02.92
19 Benno Kuipers, NED 1:02.92
20 Mario Gonzalez, CUB 1:03.05
21 Todd Torres, PUR 1:03.08
22 Yoshinobu Miyazaki, JPN 1:03.13
23 Jon Cleveland, CAN 1:03.14
24 Kwang-Jea Cho, KOR 1:03.39
25 Marek Krawczyk, POL 1:03.57
26 Ratapong Sirisanont, THA 1:03.81
27 Alexei Kriventsov, BLR 1:04.20
28 Nerius Beiga, LTU 1:04.45
29 Elvin Chia, MAS 1:04.46
30 Vadim Tatarov, MDA 1:04.87
31 Borge Mork, NOR 1:04.92
32 Mauricio Moreno, COL 1:05.22
33 Chih-Yung Huang, TPE 1:05.26
34 Juan Madrigal, CRC 1:05.47
35 Jorg Lindmeier, NAM 1:05.50
36 Christophe Verdino, MON 1:05.66
37 Francisco Suriano, ESA 1:05.82
38 Alexander Savitski, KAZ 1:05.85
200m BREASTSTROKE (July 24) Prelims Final
1 Norbert Rozsa, HUN 2:14.66 2:12.57
2 Karoly Guttler, HUN 2:13.89 2:13.03
3 Andrei Korneev, RUS 2:14.11 2:13.17
4 Nick Gillingham, GBR 2:14.96 2:14.37
5 Philip Rogers, AUS 2:14.97 2:14.79
6 Marek Krawczyk, POL 2:15.17 2:14.84
7 Eric Wunderlich, USA 2:15.18 2:15.69
8 Kurt Grote, USA 2:14.63 2:16.05
B FINAL
9 Andrei Ivanov, RUS 2:15.56 2:14.37
10 Mario Gonzalez, CUB 2:16.15 2:15.11
11 Ryan Mitchell, AUS 2:15.31 2:15.63
12 Joaquin Fernandez, ESP 2:16.05 2:16.05
13 Valeri Kalmikovs, LAT 2:17.07 2:16.23
14 Jean-C. Sarnin, FRA 2:15.27 2:16.26
15 Jon Cleveland, CAN 2:16.08 2:16.39
16 Akira Hayashi, JPN 2:15.37 2:16.69
(scratched) Fred deBurghgraeve, BEL 2:16.10
Non-qualifiers
17 Daniel Malek, CZE 2:17.08
18 Jose Couto, POR 2:17.28
19 Ratapong Sirisanont, THA 2:17.32
20 Alexander Gukov, BLR 2:17.49
21 Dimitri Ivanusa, UKR 2:17.54
22 Stephan Perrot, FRA 2:18.58
23 Yiwu Wang, CHN 2:19.13
24 Elvin Chia, MAS 2:20.39
25 Borge Mork, NOR 2:20.42
26 Vadim Alekseev, ISR 2:20.47
27 Christophe Verdino, MON 2:20.77
28 Vadim Tatarov, MDA 2:21.34
29 Roberto Bonilla, GUA 2:21.86
30 Todd Torres, PUR 2:22.66
31 Nerius Beiga, LTU 2:23.40
100m BUTTERFLY (July 24) Prelims Finals
1 Denis Pankratov, RUS 52.96 w52.27
2 Scott Miller, AUS 52.89 52.53
3 Vladislav Kulikov, RUS 53.54 53.13
4 Chengji Jiang, CHN 53.40 53.20
5 Rafal Szukala, POL 53.41 53.29
6 Michael Klim, AUS 53.42 53.30
7 Stephen Clarke, CAN 53.41 53.33
8 Pavlo Khnykin, UKR 53.25 53.58
B FINAL
9 James Hickman, GBR 53.73 53.23
10 Mark Henderson, USA 53.58 53.23
11 Peter Horvath, HUN 53.69 53.48
12 Ricardo Busquets, PUR 53.90 53.65
13 Takashi Yamamoto, JPN 53.95 53.98
14 Franck Esposito, FRA 53.77 54.02
15 Eddie Parenti, CAN 54.03 54.19
16 John Hargis, USA 54.06 54.29
(scratched) Francisco Sanchez, VEN 53.90
Non-qualifiers
18 Denis Silantiev, UKR 54.33
19 Lars Frolander, SWE 54.37
20 Yukihiro Matsushita, JPN 54.50
21 Andrei Gavrilov, KAZ 54.56
22 Oliver Lampe, GER 54.56
23 Milos Milosevic, CRO 54.62
24 Stefan Aartsen, NED 54.62
25 Vesa Hanski, FIN 54.73
26 Denislav Kalchev, BUL 54.81
27 Derya Buyukuncu, TUR 54.89
28 Vladan Markovic, YUG 54.90
29 Jesus Gonzalez, MEX 54.94
30 Diego Perdomo, COL 55.08
31 Dan Kutler, ISR 55.11
32 Andre L. Teixeira, BRA 55.23
33 Javier Golovchenko, URU 55.26
34 Danyon Loader, NZL 55.39
35 Razvan Petcu, ROM 55.50
36 Peter Mankoc, SLO 55.59
37 Ruben Pineda, ESA 56.01
38 Jose M. Meolans, ARG 56.02
39 Andrea Oriana, ITA 56.04
40 Giovanni Linscheer, SUR 56.09
41 Janko Gojkovic, BIH 56.11
42 Kire Filipovski, MKD 56.13
43 Georgios Popotas, GRE 56.16
44 Roberto Delgado, ECU 56.29
45 Anthony Ang, MAS 56.41
46 Maxim Kazmirchuk, MDA 56.46
47 Tamer Zinhom, EGY 56.46
48 Ravil Nachaev, UZB 56.61
49 Artur Jakovlevs, LAT 56.62
200m BUTTERFLY (July 22) Prelims Finals
1 Denis Pankratov, RUS 1:58.28 1:56.51
2 Tom Malchow, USA 1:58.69 1:57.44
3 Scott Goodman, AUS 1:57.77 1:57.48
4 Franck Esposito, FRA 1:58.79 1:58.10
5 Scott Miller, AUS 1:58.97 1:58.28
6 Denis Silantiev, UKR 1:58.04 1:58.37
7 James Hickman, GBR 1:58.16 1:58.47
8 Peter Horvath, HUN 1:58.76 1:59.12
B FINAL
9 Attila Czene, HUN 2:00.50 1:58.99
10 Vesa Hanski, FIN 1:59.73 1:59.64
11 Casey Barrett, CAN 2:00.28 1:59.72
12 Oliver Lampe, GER 1:59.87 2:00.08
13 Stefan Aartsen, NED 2:00.04 2:00.41
14 Konrad Galka, POL 1:59.97 2:00.91
15 David Abrard, FRA 2:00.60 2:01.25
16 Chris-C. Bremer, GER 2:00.48 2:01.62
Non-qualifiers
17 Andrea Oriana, ITA 2:00.67
18 Alexei Koleshnikov, RUS 2:00.77
19 Danyon Loader, NZL 2:00.81
20 Takashi Yamamoto, JPN 2:00.87
21 Ray Carey, USA 2:01.10
22 Dominic Galic, CRO 2:01.17
23 Aleksandar Malenko, MKD 2:01.46
24 Nelson Mora, VEN 2:01.50
25 Diogo Madeira, POR 2:01.58
26 Konstantin Andriuchine, KGZ 2:01.59
27 Can Ergenekan, TUR 2:01.65
28 Vladan Markovic, YUG 2:01.80
29 Jose Luis Ballester, ESP 2:02.69
30 Josef Horky, CZE 2:02.84
31 Anthony Ang, MAS 2:03.01
32 Mindaugas Bruzas, LTU 2:03.76
33 Niti Intharapichai, THA 2:03.88
34 Mark Kwok, HKG 2:04.01
35 Jung-Hyun Lee, KOR 2:04.53
36 Walter Soza, NCA 2:04.66
37 Javier Golovchenko, URU 2:04.96
38 Dimitri Pankov, UZB 2:05.36
39 Andres Vasconcellos, ECU 2:05.98
40 Georgios Popotas, GRE 2:06.00
200m INDIVIDUAL MEDLEY (July 25) Prelims Final
1 Attila Czene, HUN 2:02.10 1:59.91
2 Jani Sievinen, FIN 2:01.05 2:00.13
3 Curtis Myden, CAN 2:01.50 2:01.13
4 Marcel Wouda, NED 2:01.21 2:01.45
5 Matthew Dunn, AUS 2:01.44 2:01.57
6 Greg Burgess, USA 2:01.93 2:02.56
7 Tom Dolan, USA 2:01.99 2:03.89
8 Xavier Marchand, FRA 2:03.17 2:04.29
B FINAL
9 Christian Keller, GER 2:03.82 2:02.90
10 Martin van der Spoel, NED 2:03.75 2:03.01
11 Luca Sacchi, ITA 2:03.24 2:03.49
12 Stev Theloke, GER 2:04.23 2:03.94
13 Sergei Mariniuk, MDA 2:04.99 2:04.11
14 Tatsuya Kinugasa, JPN 2:03.42 2:04.59
15 Ratapong Sirisanont, THA 2:05.18 2:05.02
16 Jo Yoshimi, JPN 2:04.49 2:05.42
Non-qualifiers
17 Marcin Malinski, POL 2:05.42
18 Josef Horky, CZE 2:05.45
19 Petteri Lehtinen, FIN 2:05.51
20 Walter Soza, NCA 2:06.15
21 Valeri Kalmikovs, LAT 2:06.16
22 Attila Zubor, HUN 2:06.24
23 Sergei Sergeev, UKR 2:06.30
24 Oleg Pukhnatiy, UZB 2:06.39
25 Kresimir Cac, CRO 2:06.97
26 Bang-Hyun Kim, KOR 2:06.99
27 Arsenio Lopez, PUR 2:07.09
28 Simon Coombs, AUS 2:07.31
29 Mark Kwok, HKG 2:07.61
30 Denislav Kalchev, BUL 2:08.16
31 Alexander Savitski, KAZ 2:08.78
32 Desmond Koh, SIN 2:08.99
400m INDIVIDUAL MEDLEY (July 21) Prelims Final
1 Tom Dolan, USA 4:17.66 4:14.90
2 Eric Namesnik, USA 4:16.21 4:15.25
3 Curtis Myden, CAN 4:18.43 4:16.28
4 Matthew Dunn, AUS 4:19.51 4:16.66
5 Marcel Wouda, NED 4:17.30 4:17.71
6 Luca Sacchi, ITA 4:19.63 4:18.31
7 Marcin Malinski, POL 4:18.34 4:20.50
8 Sergei Mariniuk, MDA 4:20.24 4:21.15
B FINAL
9 F. Carlo Hviid, ESP 4:23.67 4:22.47
10 Toshiaki Kurasawa, JPN 4:24.83 4:23.36
11 Tatsuya Kinugasa, JPN 4:26.73 4:24.25
12 Ratapong Sirisanont, THA 4:26.99 4:26.35
13 Alejandro Bermudez, COL 4:27.97 4:26.64
14 Josef Horky, CZE 4:26.58 4:28.39
15 Trent Steed, AUS 4:24.39 4:29.35
Istvan Bathazi, HUN 4:27.37 DQ
(scratched) Jani Sievinen, FIN 4:23.13
Non-qualifiers
18 Valeri Kalmikovs, LAT 4:28.04
19 Gergo Kiss, HUN 4:28.05
20 Mark Kwok, HKG 4:31.13
21 Bang-Hyun Kim, KOR 4:31.16
22 Walter Soza, NCA 4:32.11
23 Kresimir Cac, CRO 4:34.02
24 Aleksandar Malenko, MKD 4:34.06
25 Arsenio Lopez, PUR 4:34.81
26 Desmond Koh, SIN 4:36.87
4X100 MEDLEY RELAY (July 26) Prelims Final
1 United States,USA 3:39.93 w3:34.84
53.95 Jeff Rouse,
1:00.32 Jeremy Linn
52.39 Mark Henderson,
58.18 Gary Hall
2 Russia,RUS 3:41.49 3:37.55
55.53 Vladimir Selkov,
1:01.66 Stanislav Lopukhov
51.55 Denis Pankratov,
48.61 Alexander Popov
3 Australia,AUS 3:41.30 3:39.56
56.65 Steven Dewick
1:01.71 Philip Rogers
52.04 Scott Miller
49.16 Michael Klim
4 Germany,GER 3:41.30 3:39.64
55.76 Ralf Braun
1:01.40 Mark Warnecke
53.15 Christian Keller
49.33 Bjorn Zikarsky
5 Japan,JPN 3:41.78 3:40.51
55.70 Keitaro Konnai
1:01.46 Akira Hayashi
53.28 Takashi Yamamoto
50.07 Shunsuke Ito
6 Hungary,HUN 3:41.05 3:40.84
56.54 Tamas Deutsch
1:01.41 Karoly Guttler
53.25 Peter Horvath
49.64 Attila Czene
7 Poland,POL 3:41.72 3:41.94
55.82 Mariusz Siembida
1:02.71 Marek Krwaczyk
53.29 Rafal Szukala
50.12 Bartosz Kizierowski
8 Israel,ISR 3:42.24 3:42.90
56.79 Eitan Urbach
1:02.18 Vadim Alekseev
54.32 Dan Kuler,
49.61 Yoav Bruck
Non-qualifiers
9 Ukraine,UKR 3:42.29
10 Netherlands,NED 3:42.42
11 France,FRA 3:42.94
12 Canada,CAN 3:42.95
13 China,CHN 3:43.50
14 New Zealand,NZL 3:45.80
15 Kazakstan,KAZ 3:49.51
16 Croatia,CRO 3:50.09
17 Korea,KOR 3:50.83
18 Lithuania,LTU 3:51.31
19 Puerto Rico,PUR 3:52.04
20 Malaysia,MAS 3:52.58
21 Kyrgyzstan,KGZ 3:56.24
22 Thailand,THA 3:56.80
23 Singapore,SIN 3:59.51
Great Britain,GBR DQ
Portugal,POR DQ
4X100 FREE RELAY (July 23) Prelims Final
1 United States,USA 3:18.40 3:15.41
49.94 Jon Olsen
49.00 Josh Davis
49.02 Brad Schumacher
47.45 Gary Hall
2 Russia,RUS 3:20.39 3:17.06
49.95 Roman Egorov
47.88 Alexander Popov
49.51 Vladimir Predkin
49.72 Vladimir Pyshnenko
3 Germany,GER 3:19.27 3:17.20
49.74 Christian Troger
49.01 Bengt Zikarsky
48.81 Bjorn Zikarsky
49.64 Mark Pinger
4 Brazil,BRA 3:20.21 3:18.30
49.69 Fernando Scherer
50.24 Alexandre Massura
50.38 Andre Cordeiro
47.99 Gustavo Borges
5 Netherlands,NED 3:20.16 3:19.02
50.66 Mark Veens
50.09 Pie Geelen
49.98 Martin vdSpoel
48.29 Pieter vdHoogenband
6 Australia,AUS 3:20.88 3:20.13
49.87 Michael Klim
50.50 Matthew Dunn
49.97 Scott Logan
49.79 Chris Fydler
7 Sweden,SWE 3:20.74 3:20.16
50.01 Lars Frolander
50.13 Fredric Letzler
50.06 Anders Holmertz
49.96 Christer Wallin
8 Great Britain,GBR 3:21.34 3:21.52
50.50 Nicholas Shackell
49.76 Alan Rapley
50.50 Mark Stevens
50.76 Michael Fibbens
Non-qualifiers
9 New Zealand,NZL 3:21.65
10 Romania,ROM 3:21.66
11 France,FRA 3:21.79
12 Finland,FIN 3:22.99
13 Venezuela,VEN 3:23.04
14 Croatia,CRO 3:26.02
15 Ecuador,ECU 3:27.77
16 Puerto Rico,PUR 3:28.27
17 Uzbekistan,UZB 3:28.33
18 Kyrgyzstan,KGZ 3:30.62
4X200 FREE RELAY (July 21) Prelims Finals
1 United States,USA 7:18.28 7:14.84
1:48.19 Josh Davis
1:49.29 Joe Hudepohl
1:48.89 Brad Schumacher
1:48.47 Ryan Berube
2 Sweden,SWE 7:20.61 7:17.56
1:50.47 Christer Wallin
1:47.03 Anders Holmertz
1:48.98 Lars Frolander
1:51.08 Anders Lyrbring
3 Germany,GER 7:22.17 7:17.71
1:49.31 Aimo Heilmann
1:49.50 Christian Keller
1:49.80 Christian Troger
1:49.10 Steffen Zesner
4 Australia,AUS 7:23.24 7:18.47
1:49.42 Daniel Kowalski
1:48.04 Michael Klim
1:50.77 Malcolm Allen
1:50.24 Matthew Dunn
5 Great Britain,GBR 7:21.92 7:18.74
1:49.19 Paul Palmer
1:49.84 Andrew Clayton
1:50.42 Mark Stevens
1:49.29 James Salter
6 Italy,ITA 7:22.69 7:19.92
1:49.22 Massi Rosolino
1:50.36 Emanuele Idini
1:51.14 Emanuele Merisi
1:49.20 Piermaria Siciliano
7 Netherlands,NED 7:23.39 7:21.96
1:49.89 Marcel Wouda
1:50.77 Mark vdZijden
1:52.05 Martin vdSpoel
1:49.25 Pieter vdHoogenband
8 France,FRA 7:22.98 7:24.85
1:50.76 Yann deFabrique
1:50.74 Lionel Poirot
1:51.97 Bruno Orsoni
1:51.38 Christophe Bordeau
Non-qualifiers
9 New Zealand,NZL 7:24.35
10 Brazil,BRA 7:28.82
11 Venezuela,VEN 7:32.63
12 Uzbekistan,UZB 7:40.60
13 Croatia,CRO 7:43.69
14 Korea,KOR 7:45.98
15 Singapore,SIN 7:54.19
16 Ecuador,ECU 7:54.37
17 Kyrgyzstan,KGZ 8:00.00